Ortadoğu umutlu ve şüpheli!

Ortadoğu umutlu ve şüpheli!.11202
  • Giriş : 20.01.2009 / 22:47:00

Yeni ABD Başkanı Barack Obama'nın göreve başlaması, Orta Doğu ülkelerinde yaşayanlarda karışık duygular yarattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Orta Doğu'da yaşayanlardan bazıları, Obama'nın değişik kültürlerden oluşmuş bir aileden gelmesinin kendilerini "daha iyi anlamasına" yardımcı olacağını düşünseler de özellikle son haftalarda Gazze'de yaşanan insanlık felaketi, Obama'nın bölgede ABD politikalarını değiştirebileceği konusunda şüpheleri artırdı.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da kuyumcu dükkanı olan Salih el Muhaisen, Obama'nın seçilmesini "büyük coşku" ile karşıladı ve "Onun, Arapların acılarını anlayabileceğini sanıyorum" dedi.

Obama'nın İsrail'in Gazze saldırısını kınamamasının endişelerini artırdığını belirten Muhaisen, "Sessiz kalmasına rağmen onu seviyorum. Aynı kandan olduğumuzu hissediyorum" diye konuştu.

Obama göreve başlama konuşmasında İslam dünyasına seslenirken, "karşılıklı çıkar ve saygıya dayanan yeni bir başlangıç yapmak istediğini" söylemişti. Obama, konuşmasına "iktidara yolsuzluk ve kandırarak, muhalefeti susturarak gelenler, bilin ki tarihin ters tarafındasınız. Ama yine de sıktığınız yumruğu açmaya niyetliyseniz, biz de elimizi uzatacağız" ifadesini kullanmıştı.

Obama'nın canlı yayınlanan konuşmasının bu bölümünde El Cezire televizyon sunucusu yayında, bu sözlerin 4 yıl önce eski ABD Başkanı George W. Bush'un söyledikleri ile "keskin bir karşıtlık içinde" olduğunu söylemek için araya girdi.

-SOKAKTAKİLER MEMNUN, YÖNETİCİLER OLMAYABİLİR-

Mısır'ın başkenti Kahire'deki El Ahram Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanlarından Diaa Raşvan ise İslam dünyasında sokaktakileri memnun edecek olan bu sözlerin, aynı ülkelerdeki bazı yöneticileri endişeye sevk edebileceğine işaret etti. Raşvan, "Çünkü (Obama), bazıları da Müslüman dünyasında olan yolsuzluk ve baskı ile yönetimde kalan yöneticileri hedef aldı ve 'Amerika sizinle mücadele edecek' dedi" ifadesini kullandı.

-IRAKLILAR-

Iraklıların da Obama hakkında karışık duygular içinde oldukları gözlendi.

Bağdatlı kırtasiye dükkanı sahibi Ali Selam, "Siyah bir başkanın göreve başladığı bugün, Amerika için büyük bir gün. İşte bu gerçek demokrasi ve halkın mücadelesinin sonucu" derken, Musul'da yaşayan ilkokul öğretmeni bayan Muna Abdülrezzak, Iraklıların "Irak'ı harap eden" Bush'la ilgili kötü anıları olduğunu belirtti ve "Umarız Obama, daha sorumlu davranır" dedi.

Ancak Irak Petrol Bakanlığı yetkililerinden Muhsin Kerim, Obama'nın, Amerikan'ın Irak politikasını değiştirme konusunda çok az seçeneği olduğunu göreceğini söyledi. Kerim, Obama'nın seçim kampanyasında söz verdiği gibi Amerikan askerlerini Irak'tan 16 ay içinde çekeceğinden de şüphe duyduğunu belirtti.

-İRANLILAR-

ABD'nin, nükleer politikası nedeniyle büyük anlaşmazlık içinde olduğu İran'da ise 27 yaşında bir ev kadını olan Mehnaz Abbasi, "iki ülkenin ilişkilerini yeniden başlatmasını ve ABD'ye gitmek için vize alabilmeyi ümit ettiğini" söyledi.

Başkent Tahran'da oto tamircisi olan Rahmet Saburi ise "Obama, ilişkileri değiştirmek için hiçbir şey yapamaz. İran, İsrail'i sevmiyor, ama Obama seviyor. İkisi yan yana gelemez" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*