'Ortadoğu yanıyor'

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Independent, "Birleşmiş Milletler oyalanırken Orta Doğu hızla yanıyor" manşetiyle çıktı bu sabah.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Independent, "Birleşmiş Milletler oyalanırken Orta Doğu hızla yanıyor" manşetiyle çıkıyor bu sabah.

Çatışmaları durdurmak amacıyla Birleşmiş Milletler'in bugün bir karar açıklamasının beklendiğini yazan gazete, başyazısında ise bu kararın bölgede akan kanı durdurmayacağını belirtiyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin çıkaracağı kararın ateşkes değil 'şiddetin durdurulması' çağrısında bulunduğunu yazan gazete, makalesini şöyle sürdürüyor.

"Karar tasarısı, ne Lübnan halkı için ne de İsrail halkı için bir zafer aslında. Bu karar, acil ve ön şartsız bir ateşkes çağrısında bulunmuyor. Hizbullah'ın saldırıları sürerse, İsrail'in savunma saldırıları yapma hakkı saklı tutuluyor. Bu ifadeler, bölgede şiddetin devam etmesi için bir reçete. Hizbullah, yalnızca, Lübnan topraklarından çekilmesi ve ülkelerine yönelik saldırıların durması halinde kendilerinin de çatışmaları durduracağını vurguluyor. Her iki taraf da 'kendilerini savunduklarını' söyleyebilirler. Bu nedenle, kalıcı bir anlaşmanın sağlanabilmesi için tek yol, her iki tarafı da acil ve şartsız bir ateşkese zorlayıcı bir karar çıkarılması. Ayrıca bölgeye gönderilmesi düşünülen barış gücüyle ilgili herhangi bir görüşmeye bile başlanmadı. Herşey çok yavaş ilerliyor. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı, Birleşmiş Milletler kararının bir ilk adım olduğunu ancak tek adım olmadığını söyledi. Bu doğru değil. Bu ilk adım bile değil. İlk adım şartsız bir ateşkestir."

Olmert, saldırıları genişletme konusunu görüşüyor

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Lübnan'daki hedeflere saldırıları genişletme konusunu savunma yetkilileriyle görüştüğü bildirildi.

İsrailli bir yetkili, bugünkü toplantıda 27 gündür devam eden harekatın daha da yoğunlaştırılması konusunda herhangi bir karar alınmadığını söyledi.

Hizbullah'ın İsrail'in kuzeyine dün düzenlediği roket saldırılarında 12'si yedek asker 15 kişinin ölmesinden sonra İsrail'in Lübnan'da saldırılarını artırabileceği ileri sürülmüştü.

Bu arada Hizbullah'ın İsrail'in kuzeyine bugün düzenlediği roket saldırısında iki kişinin yaralandığı bildirildi.

Kurtarma görevlileri, roket saldırılarının yerel saatle 11.00'de başladığını, bölgede patlama sesleri duyulduğunu söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious