Ortadoğuda barış umutları zayıf

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert dün altı ay sonra ilk kez görüşerek barış için yeniden umut tohumları ekt.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İki lider, dün akşam Olmert'in Kudüs'teki yerleşkesinde bir araya geldi. Sıcak ve samimi bir şekilde tokalaşan ve birbirlerini öpen iki lider, daha sonra yaklaşık 2 saat süren bir akşam yemeği yedi ve ardından ikili görüşmeye geçti. Görüşmenin ardından Olmert'in ofisinden yapılan açıklamada "İki lider, barış sürecini ilerletmeye yönelik işbirliği yapma konusundaki isteklerini iletti. İki lider de barış ve güvenlik içerisinde iki devletin yan yana yaşadığı bir çözüme desteklerini yineledi" denildi.

İki liderin uzun zamandır beklenen bu görüşmesi, "altı yıl önce uyuya kalan" barış umutlarının yeniden yeşerebileceği konusunda umutları artırdı.

Ehud Olmert, bugün haftalık kabine toplantısına girmeden önce yaptığı açıklamada "Amacımız, çok istediğimiz barış sürecini daha ileri götürmek için müzakerelere yeniden başlamaktır" dedi.

Başbakan Yardımcısı Şimon Peres de yine bugün yaptığı açıklamada "Buzlar kırıldı. Bu görüşme müzakerelere yeni bir kapı açtı. Gelecekte kesinlikle daha fazla görüşme olacaktır" diye konuştu.

Ancak siyasi liderler bu görüşmenin önemine değinirken, her iki taraftan uzmanlar da hala somut tedbirlerin eksik olduğunu savunarak beklentilerin çok yüksek olduğunu savundu.

"ABBAS İÇİN GÖRÜŞMENİN TEK KAZANCI OLMERT'İN KONUTUNA ASILAN fİLİSTİN BAYRAĞIYDI"

İsrail'in Maariv gazetesine yazan bölge uzmanlarından Kani El Masri, "Olmert, Abbas'a gerçekte hiçbir şey vermedi" dedi. Masri, yazısında "Ebu Mazen'in dünkü görüşmede elde ettiği en büyük şey, gelişinin onuruna Olmert'in konutuna asılan Filistin bayrağıydı" ifadesini kullandı. Abbas'ın görüşmede "birçok söz ve çok az para aldığını" yazan Masri, "Abbas'ın bugün halkına aktarabileceği tek şey sadece biraz umut" diye devam etti.

Görüşmenin ardından Hamas'tan yapılan açıklamada da "İsrail, şimdiki ve önceki Devlet Başkanına daha önce de birçok söz verdi. Ancak sözlerinin ardından hemen aynı yere geri döndüler ve asıl önemli nokta olan işgal ve saldırıyı unutmaya çalıştılar" denildi.

İslami Cihad grubu da görüşmeyi "vakit kaybı" olarak niteledi. Örgütten yapılan açıklamada "Bu tür bir görüşme sadece vakit kaybıdır ve Filistin çıkarlarına hizmet etmemektedir. Bu görüşmeyi gerçekleştirmek için harcanan zaman, Filistin'in iç sorunlarını çözmek için kullanılabilirdi" denildi.

Ramallah'taki Birzeit Üniversitesi'nden siyaset profesörü Ali El Cerbavi de "Bu daha ilk adım. Ancak sonuçlarını görmeden önce ne kadar önemli olduğunu bilemeyiz" değerlendirmesinde bulundu. Cerbavi, Filistin halkının "Toplantılara değil, sonuçlarına baktığına" değindi.

İsrail'deki Channel Two televizyonunda muhabirlik yapan Udi Segal de görüşmeyi "göstermelik" olarak değerlendirdi. Segal, görüşmenin "iki liderin sırtını duvara verdiği bir görüşme olduğunu" ifade etti.

Dün gerçekleşen görüşmenin ardından İsrail, Hamas'ın iktidara gelmesiyle el koyduğu Filistin'e ait 100 milyon dolarlık vergi iadesini serbest bırakma kararı almıştı. İsrail kabinesinin de bugünkü toplantısının ardından bu kararı onaylaması bekleniyor. Olmert de bugün yaptığı açıklamada bu paranın Filistin'e iade edileceğini söyledi. Ancak Görüşmede Abbas'ın istemesine rağmen Filistinli mahkûmların serbest bırakılmasını kabul etmemişti.

Öte yandan gözlemciler, Abbas'ın Olmert ile görüşmesinin Hamas'a karşı güç kazanmak için bir manevra olarak da değerlendiriliyor. Hamas ve Abbas'ın lideri olduğu El Fetih grubu arasında son birkaç haftadır şiddetli çatışmalar yaşanıyordu. Çatışmalar, Abbas'ın erken seçim kararı almasının ardından başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious