Ortadoğu'da büyük buluşma

Ortadoğu'da büyük buluşma.14054
  • Giriş : 13.01.2009 / 21:00:00

Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al-Suud ile Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Riyad'da bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Suudi Kralı'nın Riyad'daki sarayında akşam saatlerinde yapılan toplantıya iki ülkeden bakanlar ve üst düzey yetkililerin katıldığı belirtildi. Toplantı sonunda Kraliyet Divanından yazılı bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, "Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek Suudi Arabistan ziyareti sırasında iki ülke arasında üst düzey bir toplantı yapıldı. Suudi Kralı Abdullah ile Cumhurbaşkanı Mübarek arasındaki görüşmede İsrail'in Gazze'ye yaptığı kanlı saldırıların yanı sıra İsrail askerlerinin Filistin halkına yaptığı zulüm ele alındı." denildi.

Kraliyet divanından yapılan açıklamada ayrıca iki ülke liderinin bir dizi konuda anlaşmaya vardığı belirtildi. Anlaşmaya varılan konular şöyle açıklandı:

1- Gazze'ye saldırıların durdurulması için ateşkesin hemen sağlanması için devamlı irtibatın sağlanması ve Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek'in ateşkes girişiminin hemen uygulamaya konması.

2- Suudi Arabistan ve Mısır'ın Kuveyt'teki Arap Birliği toplantısına katılma kararı. Bu toplantının Arap çıkarlarının sağlanması doğrultusunda Filistin sorununa çözüm bulma ve bu çözümün Filistin halkına yapılan saldırıların durdurulması, barışın sağlanması.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*