Ortadoğu’daki krizin tarihçesi

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

İsrail ordularının Lübnan’a saldırılarının başladığı günden bugüne kısa bir tarihçesi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlk saldırıda Filistinli 3 örgüt üyesi öldürüldü. İkinci saldırıda ise Cuma günü olması nedeniyle Beyt Lahiya plajına akın eden Filistinliler, deniz kenarında piknik yaparken İsrail toplarının hedefi oldu. Yaşları 1, 3 ve 10 olan çocuklar dahil 7 Filistinli yaşamını yitirdi.

25 Haziran- Filistinli örgüt üyeleri İsrail-Gazze sınırındaki bir nokta saldırdı. İsrailli iki askeri öldüren Filistinliler Gilad Şalit adlı bir askeri ise rehin aldı. İsrail, geçen yıl tahliye ettiği Gazze’ye yeniden girdi.

26 Haziran- Filistinli örgütler 19 yaşındaki Gilad Şalit’i rehin aldıklarını duyurdu.

28 Haziran- İsrail kara birlikleri Gazze’nin güneyine girdi. Başbakan Ehud Olmert rehin alınan askeri kurtarmak için herşeyi yapacaklarını açıkladı. Washington yönetimi de İsrail’in kendini savunma hakkı bulunduğunu duyurdu.

29 Haziran- İsrail, Filistin kabinesinin üçte biri dahil, çok sayıda Hamas üyesini gözaltına aldı.

30 Haziran- İsrail jetleri Gazze’yi bombaladı. Filistin İçişleri Bakanlığı da hedef alındı.

1 Temmuz- İsrail, Filistinlilerin "1000 tutukluyu serbest bırakın" talebini reddetti.

2 Temmuz- İsrail jetleri Filistin Başbakanı İsmail Heniye’nin makamını bombaladı.

3 Temmuz- İsrail Gazze’nin kuzeyine de asker ve zırhlı araç sevketmeye başladı.

6 Temmuz- Gazze’yi yeniden işgal eden İsrail saldırılarında 22 Filistinli can verdi. Batı Şeria’da da 2 Filistinli öldürüldü. Birleşmiş Milletler (BM) İsrail’e saldırılara son vermesi çağrısı içeren bir karar tasarısını görüşmeye başladı. ABD tasarıyı "dengesiz" buldu.

8 Temmuz- Filistin Başbakanı İsmail Heniyye karşılıklı ateşkes çağrısı yaptı.

9 Temmuz- İsrail’in Gazze saldırılarında ölen Filistinli sayısı 41’e yükseldi.

10 Temmuz- Hamas’ın siyasi kanat lideri Halit Meşal, rehin alınan İsrailli askerin esir takası gerçekleşmeden serbest bırakılmayacağını açıkladı. Meşal, rehin askerin korunacağına dair söz verdi. İsrail ise bazı tutukluların takas edilebileceğini ancak bunun İsrailli askerin sağ salim serbest bırakılmasından sonra görüşülebileceğini duyurdu.

11 Temmuz- İsrail’in Gazze bombardımanı arttı. Ölü sayısı 52’ye yükseldi.

12 Temmuz- Hizbullah iki İsrail askerini kaçrıdı, sekiz askeri öldürdü. 2000 yılında Lübnan’dan çekilen İsrail bu ülkeye tekrar hava saldırılarına başladı. Gazze’deki operasyona da devam eden İsrail 23 Filistinliyi daha öldürdü.

13 Temmuz- İsrail uçakları Beyrut havaalanını bombaladı. Lübnan genelindeki hava saldırılarında en az 44 sivil öldürüldü. Hizbullah’ın fırlattığı roketler ise 2 İsrail askerini öldürdü. Rusya, Fransa, İngiltere ve İtalya İsrail’i "orantısız güç" kullandığı gerekçesiyle eleştirdi. ABD ise Hizbullah’ı suçladı. ABD ayrıca BM’nin İsrail’in Gazze’deki operasyona son vermesini isteyen kararını veto etti.

14 Temmuz- İsrail, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın evini bombaladı. İsrail ayrıca saldırılara son vermek için şartlarını açıkladı. Buna göre, Hizbullah’ın roket saldırılarıan son vermesi, rehin askerlerin serbest bırakılması ve Hizbullah’ın silahsızlandırılması istendi. İki İsrail askeri daha Hizbullah roketleriyle öldü.

15 Temmuz- Hizbullah Beyrut açıklarındaki bir İsrail savaş gemisine saldırdı. 4 deniz piyadesi öldü. İsrail’in saldırında günün bilanço ise 18 Lübnanlı sivil oldu. Ölen Lübnanlı sivil sayısı 87’ye yükseldi.

16 Temmuz- Hizbullah roketleri İsrail’in kuzey kenti Hayfa’yı vurdu. İsrailli 8 kişi öldü. Gazze’yi bombalayan İsrail 4 Filistinliyi daha öldürdü.

17 Temmuz- Lübnanlı 43 sivil daha İsrail bombardımanında can verdi. Hizbullah İsrail’in şartlarını reddetti. BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Lübnan-İsrail sınırına uluslarararı barış gücü yerleştilmesi çağrısı yaptı.

18 Temmuz- Lübnan’daki yabancı uyrukluların tahliyesi için helikopter ve gemiler seferbesr edildi.

19 Temmuz- İsrail saldırılarının en yoğun yaşandığı o gün en az 70 Lübnanlı sivil öldürüldü. Ölü sayısının 325’e çıktığı açıklandı. Sınırdaki çatışmalarda iki İsrail askeri öldürüldü.

20 Temmuz- Lübnan’daki yabancılar kara, hava ve deniz yoluyla ülkeyi terk etmeye başladı. Yabancıları taşıyan gemiler Kıbrıs, Suriye ve Türkiye’ye ulaştı.

22 Temmuz- İsrail, Lübnan sınırına asker yığmaya devam etti. İsrail uçakları televizyon, radyo ve telefon istasyonlarını bombaladı.

23 Temmuz- Suriye, İsrail’in Lübnan’ı işgal ederek kendisine yaklaşması halinde savaşa katılacağını duyurdu. İsrail saldırılarında 5 Lübnanlı daha öldü. Hizbullah’ın Hayfa’ya düzenlediği saldırıda ise 2 İsrailli öldü. İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz, Güney Lübnan’a uluslararası güç yerleştirilmesini kabul edebileceklerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious