Ortadoğu'nun çözümü Filistin'den geçer!

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf, Ortadoğu topraklarında yıllardır bitmek bilmeyen şiddet ve zulmün son bulması için Amerika'nın Filistin'de kalıcı bir çözüm anlaşması yapması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ortadoğu ülkelerinin yıllardır şiddete maruz kaldığını belirten Maarouf, bu şiddetin son bulması için ilk olarak Filistin'deki şiddete son verilip kalıcı barış sağlanması gerektiğini aktardı. Şu anda gerek Lübnan gerek Irak gerekse Filistin'in durumunun içler acısı olduğunu ve bu bölgedeki Müslümanların ezilmişlik psikolojisi içerisinde olduğunu aktaran Maarouf, dünya genelindeki üst düzey politikacıların hepsinin de çözümün Filistin'den geçtiğini söylediğini belirtti. Türkiye'yi ikinci vatanları olarak gördüklerini belirten Büyükelçi Maarouf, kendilerini misafir değil ev sahibi gibi gördüklerini kaydetti. Filistin'in uğramış olduğu saldırılarda Türkiye'nin maddi ve manevi desteğini hissettiklerini ifade eden Maarouf, Filistin ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için böyle bir ziyaret gerçekleştirdiğini açıkladı.

Her iki devlet yetkililerinin de sürekli temas halinde olduğunu hatırlatan Maarouf, kendilerinin yapmış olduğu sosyal içerikli ziyaretlerinde iki ülke arasındaki kültürel etkileşim açısından çok büyük fayda sağlayacağına inandığını kaydetti. Maarouf, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'den, savaşta tahrip olan altyapı çalışmalarının yeniden yapılabilmesi için ortak proje hazırlama teklifinde bulundu. Alt yapısı olmayan bir yerde insanların yaşamasının çok zor olduğuna değinen Maarouf, bölge halkının çok büyük sıkıntı içerisinde olduğunu vurguladı. Kayseri Valisi Osman Güneş'te, Filistin'de yaşanan olaylardan dolayı Kayserilerin ve Türk halkının çok büyük üzüntü içerisinde olduğunu söyledi. Kayserili hayırseverlerin bölgede yaşayan halka maddi destek sağlandığını aktaran Güneş, Kayserililerin her zaman destek olmaya devam edeceğini bildirdi. Kayserililerin demokratik çerçevede yaşanan olaylara tepki gösterdiğinin altını çizen Güneş, bu tepkinin her zaman gösterileceğini de belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri halkının Filistin'in acılarını içinde hissettiğini ve acısını paylaşmak için üzerine düşen görev neyse yerine getirmeye hazır olduğunu söyledi. Özhaseki, tüm Türkiye gibi Kayseri'nin de Filistin'de yaşanan olaylardan dolayı içinin acıdığını belirterek, "Filistin'de yaşananlardan dolayı kaygılıyız. Orada yıllardır süren bir İsrail zulmü var. Çocuklar, anneler büyük dram yaşıyorlar. Orada yaşayan insanların işlerinin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Çekilen sıkıntıları, yaşan dramları Kayseri halkı olarak içimizde hissediyoruz. Buna benzer bir olayı bundan 90-100 sene önce Anadolu coğrafyasında biz de yaşamıştık. O günlerde çektiğimiz sıkıntıların aynısı bugün siz çekiyorsunuz. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde ayağa kalkan Türk insanı, vatanını korumasını, düşmandan temizlemesini bildi. Sizin için de inşallah aynı durum söz konusu olur. Biz güçlü olursak, birlik ve dirlik içinde olursak sorunların üstesinden geliriz. Kayseri ile Filistin'den bir şehrin 'Kardeş Şehir' olması konusunu meclisimize getirip görüşürüz. Orada yapılacak ne varsa yapmaya hazırız" dedi.

Ziyaretler sonrasında Kayseri Valisi Osman Güneş Büyükelçi Maarouf'a Yahyalı el halısı hediye ederken Özhaseki Döner Kümbet hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious