Ortadoğu'nun Türkiye'ye ihtiyacı var

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Türkiye Büyük Millit Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, Ortadoğu'nun Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Gençlik Forumu'nun kuruluşu nedeniyle Dolmabahçe Sarayı'nda bir yemek verildi. Yemeğe Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şevket Aziz, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Devlet bakanları Ali Bebecan, Nimet Çubukçu, İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoığlu ve yerli yabancı çok sayıda davetli katıldı. Bülent Arınç burada yaptığı konuşmada üç önemli hususa dikkat çekerek İslam coğrafyasının gelecek perspektifini buna göre çizmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin hiçbir mezhep ya da din ayrımı yapadan saldırıya uğramış tüm insanlık için ağlayan ve tavır koyabilen bir ülke olduğunu söyleyen Bülent Arınç, "Bu nedenledir ki bölgenin Türkiye'ye ihtiyacı vardır. Ve Türkiye bütün kompleks ve tutuculuğundan kurtulup daha aktif rol oynamalıdır. Lider ülke olmanın zamanı ve zemini uygundur. Bu fırsat kaçırılmamalıdır." şeklinde konuştu.

İslam ülkelerinin sosyopolitik tutumlarını yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini söyleyen Arınç, bir değişim projesinin başlatılması gerektiğini dile getirdi. Lübnan ve Filistin konusunda bazı İslam ülkelerinin tavrını eleştiren Arınç, "İki İslam ülkesinin tüm temel insan haklarından ve yaşam koşullarından mahrum bırakıldığı bir saldırı karşısında bazı İslam ülkelerinin tavırları maalesef üzüntü vericidir. Son olaylar ve ortaya konulan tavırlar İslam coğrafyasınınn içinde bulundugğu tabloyu çok açık bir biçimde göstermiştir. Durumumuz maalesef iç açıcı değildir." ifadelerini kullandı.

İKÖ Gözlemcisi olan KKTC'nin Başbabakanı Ferdi Sabit Soyer de toplantıda bir konuşma yaptı. Soyer, Kıbrıs Türk halkının dünya ile bütünleşmek, kendi dini ve toplumsal inançlarıyla varlığını sürdürmek niyetinde olduğunu söyledi. KKTC olarak BM'nin çözüm planına destek verdiklerini anlatan Soyer, Müslüman KKTC ile Hıristiyan Rum kesiminin eşitlik ilkesi çerçevesinde çözüme ulaşmasını arzu ettiklerini dile getirdi. Kıbrıs Türk halkının izolasyonlar altında yaşadığını vurgulayan Soyer, Kıbrıslı Türkler'in doğrudan uçuş yapamadığını, uluslararası spor karşılaşmalarına katılamadığını belirterek , ticaret yapma hakkının elinden alınmış tek toplum olduklarını dile getirdi. Soyer, tüm İslam ülkelerine seslenerek, Müslüman KKTC'nin bu durumunu unutmamalarını istedi.

İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ise İKÖ Gençlik Forumu hakkında bilgi verdi. İKÖ çalışmalarında gençlerin çok önemli fonksiyonlar yerine getireceğine inandığını söyleyen İhsanoğlu, gençlik komitesinin çok önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi. İhsanoğlu, Gençlik Komitesi'nin ardından 21 Kasım'da yine İstanbul'da İKÖ Kadın Forumu düzenleyeceklerini açıkladı. Konuşması sırasında yatsı ezanı okununca bir müddet susan İhsanoğlu, ezanın bitmesinin ardından konuşmasına devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious