Ortadoğu'ya gitmenin tam zamanı

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Dünyanın en önemli arkeolojik hazinelerinden Palmira, Suriye'de yeni ziyaretçilerini bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Suriye, Lübnan, Libya ve Ürdün halkı turistleri davet ediyor, firmalarsa müşterileri tur grupları arasında boğulmadan sakin sakin gezmeye...

Lübnan'daki çatışmaların başladığı sırada, üniversite hocası Deborah Stevenson, dünyanın en harika arkeolojik hazinelerinden biri olan Palmira, Suriye'deydi. "Her yerde ölüm ve kasvet vardı" diye ifade ediyor durumu. "Pek çok tur iptal ediliyordu. İnsanlara göre, Suriye turizminin sonu gelmişti artık." Stevenson gibi cesur turistler için ise beklenmedik bir bonus vardı: Normalde tur gruplarıyla dolu olan tarihi İpek Yolu ve antik Romalı kentler, oldukça sakindi.

Cesur gezginler

Çatışmadan etkilenen topluluklar ziyaretçilerin ülkelerine gelmesinden memnun. Dünyanın geri kalanı onları terk etmiş görünürken, gözü pek turistlerin varlığı, yerli halk için büyük moral oluyor. Bazı şirketler turları iptal ediyor ancak yola devam kararı alanlardan Andante, Suriye ve Libya'ya turist taşımayı sürdürüyor. Tur direktörü Annabel Lawson anlatıyor. "Müşterilerimiz cesur gezginler. Buralardaki arkeolojik kalıntıları görmek istiyorlar ve onları vazgeçirmek zor."
Lübnan'daki kriz durumu ve terörizm korkusu, bölge turizmini yakından etkiliyor. Ürdün'deki rezervasyon raporları yüzde 17'lik bir düşüşü işaret ediyor. Ülkenin önemli turistik merkezi Petra'da, turist sayısında büyük azalma var. Beş yıldızlı Mövenpick Resort Hotel'in genel sekreteri Nara Masarweh, bu ay rezervasyonların yarısının iptal edildiğini söylüyor. "Petra'da sorun yok, burası huzurlu ve sakin bir yer" diye ekleyerek turistlere çağrı yapmayı da ihmal etmiyor. Masarweh, ziyaretçilerin finansal açıdan da yarar sağlayacağını ekliyor. Zira Mövenpick, müşteri çekmek için fiyatları düşürmüş: "Odaya daha az para verebilir veya aynı paraya çok daha lüks bir odada kalabilirsiniz."
Otantik bir yer arayanlar için Ürdün de sağlam ve güvenli bir seçenek. Turizm şirketi Kuoni, sultanlıkta rezervasyonların yüzde 148 arttığını rapor ediyor. Beş yıldır Umman'a tur düzenleyen Sonia Shaw ise bu ilerlemenin yıllar içinde gerçekleştiği görüşünde: "Umman medyada terörizm veya aşırı dincilikle yer almadı. Ayrıca sultan, Britanya'daki Sandhurst'te eğitim görmüş. Çok da ılımlı bir halka sahip."

Tarihçiler Libya'ya

Libya tarih meraklılarının gözdesi. İtalya dışındaki en büyük antik Roma kenti Leptis Magna bu ülkede. 11 Eylül'den çok kısa bir süre sonra Trablusgarp'ta bulunan tur direktörü Denise Allen, grubunun gittikleri her yerde çok iyi karşılandığını hatırlıyor: "Bir keresinde bir fırında durduk, sahibi mutluluktan uçuyordu. Bir süre orada oturduk, hepimize içecek ve kek verdiler. Harika bir andı." Turistlerden biri tereddütsüz konuşuyor: "Elbette dışişleri yetkililerinin tavsiyelerini dinlerim, ama kabul verdikleri an tekrar Suriye'ye gelirim."
Çünkü insafsızca terk edilen bu bölgenin halkı, hoşgörülü turiste kucağını sonuna kadar açıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious