Ortak açıklamaya tam not verdiler

Ortak açıklamaya tam not verdiler.7641
  • Giriş : 24.04.2009 / 21:36:00

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde ilerleme kaydedilmesiyle ilgili Türkiye, Ermenistan ve arabulucu İsviçre tarafından yapılan üçlü ortak açıklama, ABD basınında olumlu yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, haberi ''Türkiye ve Ermenistan yeni bir ilişki tasarlıyor'' başlığıyla duyurdu.

Erivan mahreçli haberde, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan mesajı öncesinde iki ülkenin karşılıklı sınırlarını açma ve diplomatik ilişkileri yeniden başlatma amacıyla ilişkileri düzeltme çerçevesinde ''bir yol haritası'' üzerinde anlaştıklarını açıkladıkları belirtildi.

Haberde, yol haritasının ABD ve İsviçre arabuluculuğunda uzun zamandır süren görüşmelerde tasarlandığı belirtilerek yol haritasına göre, iki ülkenin sınırlarını açma ve diplomatik ilişkilerini düzeltmek için ''bir dizi adım'' atmalarının öngörüldüğü kaydedildi.

Gazete haberinde, bu durumun görüşmelere yakın kaynaklar tarafından ''büyük ilerleme'' olarak değerlendirildiğini ve ilk kez iki ülkenin uzlaşma için bir çerçeve üzerinde anlaştıklarını kayıtlara geçirdiklerini yazdı. Haberde, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Asya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza'nın müzakere sürecinde etkin olarak bulunduğu da bildirildi.

-SARKİSYAN-

Bu arada WSJ haberinde, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'nın, ortak açıklamanın öncesinde gazeteye verdiği mülakatta, ''Türkiye'nin, sınırı ekim ayına dek açmaması, ya da sınırın 'açılma arifesinde' olmaması durumunda, ekim ayında Türkiye'de yapılacak Türkiye-Ermenistan Futbol maçına gitmeyeceğini'' ve ''Yukarı Karabağ konusunun bir önkoşul olarak ortaya konulmaması gerektiğini'' söylediğini de yazdı.

-NYT-

New York Times (NYT) gazetesi de konuyla ilgili haberinde, Türkiye ve Ermenistan'ın, aralarındaki gerilimi azaltmak amacıyla harekete geçtiklerini yazdı.

Gazetenin İstanbul mahreçli haberinde, dün gece yapılan ortak açıklamanın, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerde 10 yıldan fazla bir zamandır görülen ''ilk büyük ilerleme olduğu'' yorumunda bulunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*