'Ortak Akıl Hareketi'nin ilk mitingi

'Ortak Akıl Hareketi'nin ilk mitingi.17572
  • Giriş : 24.06.2008 / 15:48:00

"Ortak Akıl Hareketi" ilk mitingini Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözüyle Malatya'da yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeni anayasa çalışmalarında toplumun tüm kesimlerinin katılımını sağlamak amacıyla sivil toplum kuruluşları, aydınlar, akademisyenler, kanaat önderleri ve siyasilerin yer aldığı "Ortak Akıl Hareketi" ilk mitingini Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözüyle Malatya'da yapacak.

Geçtiğimiz hafta askeri darbelere karşı yürüyüş gerçekleştiren Genç Siviller'den sonra aralarında Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV), Memur-Sen, Hak-İş, MÜSİAD ve Mazlum-Der gibi sivil toplum kuruluşların bulunduğu Ortak Akıl Hareketi de 28 Haziran Cumartesi günü Malatya'da geniş katılımlı bir miting düzenleyecek. Diyarbakır'ın Ofis semtinde basın açıklaması yapan Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yasin Yıldız, Ortak Akıl Hareketinin 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesini gerçek anlamda hakim kılmak, milli egemenliğin yanında hiçbir iradeye yer vermeyecek yeni bir anayasayı ülkemize kazandırmak için toplumun bütün kesimlerinin katıldığı sivil bir inisiyatifin oluştuğunu söyledi.

Yıldız, hareketin, "Türkiye'de yaşanan demokrasi ve özgürlük mücadelesine aktif katılım sağlamak, temel hak ve özgürlüklerin alanını genişletmek, millet iradesini her tür vesayet ve ipotekten arındırmak, toplumdaki her tür inanç, yaşam tarzı ve eğilimleri eşit olarak hukuk güvencesine alacak yeni bir anayasa talebini diri ve canlı tutmak" amacıyla oluşturulduğunu belirtti.

Türkiye'de bir arada yaşayan halkın, artık temel özgürlükleri edinme ve kullanma noktasında endişe duymaması gerektiğini anlatan Yıldız, şöyle konuştu: "Devlet, milletin belirlediği hukuku uygulayan, topluma hizmet eden bir kurumdur. Demokratik devletin resmi ideolojisi olamaz. İnsanlar belirli bir ideolojik kalıba sokulmaya çalışılmamalıdır. Devlet, hukuku kendi düşüncesi ve inancı doğrultusunda kullanmamalıdır, düşünceler karşısında eşit mesafede ve tarafsız olmalıdır. Yeni bir Anayasa bu ilkeler üzerine inşa edilmelidir."

Yıldız, Ortak Akıl Hareketi'nin 28 Haziran'da Malatya'dan başlayarak düzenleyeceği mitinglere herkesi davet ederken, Diyarbakır'dan katılmak isteyenler için Koşuyolu Parkı'ndan araç kaldırılacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious