Ortak kitap devrimi

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Türki Cumhuriyetler arasında ortak Türkçe kitabı hazırlanacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, başta Azerbaycan olmak üzere çeşitli ülkelerde Yunus Emre Kültür Merkezleri açılacağını ve Türki Cumhuriyetleri arasında ortak bir Türkçe kitabı hazırlanacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Türki Cumhuriyetleri arasında ortak bir Türkçe kitabının hazırlanacağını belirterek, yıllardır arzulanan iletişimin bu yolla çözüleceğini söyledi. Erdoğan şöyle konuştu: “Türkiye ile Azabaycan arasındaki ilişkiler çok iyi bir noktaya geldi. Daha da iyi olmasını istiyoruz. Bu görüşmemizde İlham Aliyev'e daha önce Antalya'da karara bağladığımız bir konuyu açtım. Bakü'de Türkiye Yunus Emre Kültür Merkezi açmak istediğimizi söyledim. Aslında her ülkede açmak düşüncemiz var. Tıpkı Goethe, Cervantes enstitüleri gibi. Aliyev'den bunun için eski büyükelçilik binasını istedim.”

İHMAL TELAFİ EDİLECEK

Başbakan, “Türkiye yeniden Türk cumhuriyetlerine mi açılıyor?” sorusu üzerine şunları söyledi: “Yılların ihmalini telafi ediyoruz. Biraz Özal, biraz da Demirel zamanında çaba gösterilmiş. Antalya buluşmamızdan sonra Türk dünyasıyla daha kapsamlı; siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ilişkiler geliştirme imkanı doğdu. Öncelikle bütün cumhuriyetler arasında ortak bir Türkçe kitap hazırlamamız lazım. Bu kitap müfredata da girecek. Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkardık. Çünkü Azerilerle iyi anlaşıyoruz, biraz da Özbeklerle ama diğerleriyle anlaşmamız zor. Oralarda Rusça alfabe var. Ortak Türkçe kitabında Latin alfabesi kullanılacak, beş yıl sonra anlaşmak daha kolay olacak. Madem Latin alfabesi benimsenmiş bunu değerlendirelim.

TÜRK OKULLARININ BAŞARISI

Burada tek binada Milli Eğitim'in üç ayrı okulu var. İlköğretim okulu, orta öğretim ve Anadolu Lisesi. Bina güzel, TİKA yeni restore etmiş ama yetersiz kalıyor. TİKA'nın sadece burada değil çok çeşitli ülkelerde çalışmaları var. Bizi hiç mahçup etmediler. Şimdi Bakü'de iki yeni bina daha alıp okullardan ikisini oraya taşıyacağız. Ayrıca Azerbaycan'da Çağ Okulları da var çok takdir ediliyor. Bunun yanında Türkiye'nin Azerbaycan'da bir üniversite kurması projesine de sıcak bakıyorlar.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious