Ortalık tozduman

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Samast fotoğrafına Jandarma’dan açıklama geldi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

JANDARMA: BASINA SIZDIRILMASI KASITLI

Skandal fotoğraflarla ilgili Jandarma, Ogün Samast’ın Samsun Emniyet Müdürlüğü’ndeki görüntülerin basına sızdırılmasının kasıtlı olduğu iddia etti.

Jandarma Genel Komutanlığı Genel Sekreterliği, Hrant Dink cinayetinin zanlısı Ogün Samast’ın fotoğraf ve görüntülerinin Jandarma Karakolunda çekilmediğini yineledi.

Jandarma, Ogün Samast’ın görüntüleri Emniyet’in çay ocağında çekildiği açıkladı.

EMNİYET:KİM SORUMLUYSA CEZASI VERİLECEK

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Hrant Dink cinayetinin anlısı Ogün Samast’ın olayın ardından çekilen fotoğrafıyla ilgili müfettişlerin Samsun, İstanbul, Trabzon ve Ankara’da incelemelerini sürdürdüğünü, şu anda kendisine intikal eden herhangi bir görevden alma olmadığını bildirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, gazeteci Hrant Dink cinayetini gerçekleştiren Ogün Samast ile jandarmanın görüntüsünün bir televizyon kanalında yayınlanmasının ardından konuyla ilgili görevlendirilen müfettişlerin raporlarının beklendiğini söyledi.

ÇALIŞKAN: PERSONEL PROFESYONELLİĞİ KORUMAK ZORUNDA

Görüntülerin çekilmesinde ve yayınlanmasında polis memurundan Emniyet Genel Müdür Vekili’ne kadar kim sorumluysa gerekli cezanın verileceğini söyleyen Çalışkan, ’’Bunun arkasında kim varsa gerekli ceza verilecektir’’ dedi.

Emniyet mensuplarının profesyonel olmak zorunda olduğunu söyleyen Çalışkan, Dink’i öldüren faille yan yana fotoğraf çektirmenin görev anlayışıyla bağdaşmayacağına vurgu yaparak, ’’Emniyet teşkilatı kurumsal bir yapıya sahiptir. Bütün olaylar karşısında profesyonelliğini korumak zorundadır. Duygu ve düşüncesini katamaz. Her zaman her olayın üstüne kararlılıkla gitmekteyiz.’’ dedi.

"GÖREVDEN ALMA HENÜZ SÖZKONUSU DEĞİL"

Konuyla ilgili olarak şu anda görevden almaların söz konusu olmadığını söyleyen Çalışkan, ’’Şu anda görevden alma söz konusu değil. Memurundan Emniyet Müdür Vekiline kadar kimin kusuru varsa hepsi hakkında adli yönden olsun idari yönden olsun işlem yapacaktır. ’’ şeklinde konuştu.

"GÖRÜNTÜLERİ BASINA KİM DAĞITTI?"

Basın mensuplarının, ’’Görüntüler nerede çekildi, görüntüleri kim çekti’’, ’’Samast ile güvenlik güçlerinin yan yana görüntüsünü tasvip ediyormusunuz’’ , ’’Görüntüleri basına kim dağıttı’’, ’’Görüntüler polis tarafından jandarmayı zor durumda bırakmak için mi dağıtıldı’’ şeklindeki bir çok sorusuna muhatap kalan Çalışkan, ’’Bütün sorular müfettişlerimiz tarafından en ince ayrıntısına kadar soruşturulmaktadır. Raporları bekliyoruz. Müfettişlerimiz İstanbula geçtiler. Sizinde aklınıza gelmeyen bir çok soru araştırılmaktadır. Raporların gelmesi halinde gerekli her türlü işlem yapılacaktır.’’ dedi.

Basın önünde ülkenin güvenlik gücünü oluşturan polis ile jandarmanın karşı karşıya getirilmesi, birbirini suçlar halde gösterilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Çalışkan, ’’Saldırıyı olayın başından beri bütün kurumlarımız ve adli makamlarımız bir koordinasyon içerisinde faili yakalayarak adli mercilere intikal ettirmişlerdir. Bu konuda bir açıklama yapamayız. Ancak idari konuda Trabzon, Samsun, Ankara ve İstanbul konusunda müfettişlerimiz tarafından soruşturulması için görevlendirilmiştir. Fotoğrafın Samsun Emniyetinden çekildiğini daha önce açıklamıştım. Akşam görüntüler televizyonda yayınlandıktan sonra müfettişlerimiz görüntüleri kimin çektiğinini, niye çektiğini ve nasıl çektiği konusunda araştırmalara başlamıştır. Müfettişlerin raporları neticesinde gereken neyse yapılacaktır. Kurumların basın önünde bir birini suçlaması jandarma olsun polis olsun basın önünde suçlamalarda bulunması son doğru bulmuyorum’’ şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious