"Ortaya sihirli bir paket çıkmayacak"

  • Giriş : 25.11.2008 / 18:21:00

TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Çağlayan, ekonomik krizle ilgili olarak hükümetin elinde çok net veriler olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, hükümetin küresel krize karşı hazırladığı tedbir paketiyle ilgili olarak, "Reel sektörün en az etkileneceği bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Hakikaten sihirli bir paket falan çıkmayacak ortaya" dedi.

TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Çağlayan, ekonomik krizle ilgili olarak hükümetin elinde çok net veriler olduğunu söyledi.

"Tahminle veya birilerinin söylemesiyle değil, birebir tablolara bakarak çıkarıyoruz" diyen Çağlayan, önümüzdeki günlerde reel sektöre yönelik birtakım açıklamalar yapılacağını bildirdi. Çağlayan, şöyle konuştu:

"Hangi sektörün nasıl etkileneceği yönünde elimizde bir yön haritası var. 'Bıçak sırtı'ndaki sektörlerden ziyade sıkıntı yaşamaya başlayan ama sıkıntısı geçmişten devam edegelen sektörlerin sıkıntıları bu dönemde biraz daha hızlandı. Krizden reel sektörün en az etkileneceği bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Hakikaten sihirli bir paket falan çıkmayacak ortaya. Burada yapılmaya çalışılan şey reel sektörümüzü asgari şartlarda bu işin içinden çıkarmak."
Çağlayan, iç pazarın güçlenmesi için kamu alımlarının mutlaka Türkiye'deki firmalardan alınması gerektiğini söyledi.

Bu alımların yüzde 15 daha pahalı olsa bile 'yerli firmalardan' yapılması gerektiğinin altını çizen Bakan Çağlayan, "Yeri malı demiyorum. Yerli malı işi bitti. Türkiye'den alınmalı" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*