Örtülü kadınlar zincirlerini kırıyorlar

Örtülü kadınlar zincirlerini kırıyorlar.13598
  • Giriş : 18.11.2008 / 10:04:00

Baykal seçim öncesi türbanlı ve çarşaflıları hatırladı. Peki bu ne anlama geliyor? CHP lideri Fikret Bila'ya konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP lideri Deniz Baykal'ın İstanbul Sultangazi'deki ezber bozan görüntüleri nasıl okunmalı? "seçim yatırımı" diyen de var, "kapalı kadınları AK Parti'nin tekelinden kurtarma girişimi" olarak görenler de var.

CHP ve bazı çevrelerce eleştirilen Baykal'ın türbanlı kadınlara ilgi göstermesinin gerekçesi ne? Milliyet Ankara temsilcisi Fikret Bila'ya konuşan Baykal'a göre Örtülü kadınlar zincirlerini kırıyorlar.

-AKP'ye mahkûmiyet zincirini kırıyorlar. Öyle bir kanı var ki, sanki örtünen kadınlarımız AKP'li olmaya mecburlar. AKP'yi desteklemeye mahkûmlar. Böyle bir şey yok.

CHP'ye katılım, işte bu manada zincirlerin kırılmasıdır. Bu geleneklerine, göreneklerine bağlı, dindar insanlar, AKP'li olmak zorunda değiller. AKP zihniyeti sanki bu insanların siyasi iradeleri üzerine ipotek koymuş gibi.
Böyle bir mecburiyet yok. İşte önceki gün CHP'ye katılan başı örtülü kadınlar bunu gösterdiler. Bu, Türk siyasetinde önemli bir kırılma noktasıdır.

Önce şunu söyleyeyim, bu bir mizansen değildi. Yani 'birkaç örtülü, türbanlı hanım bulun, partiye katalım' gibi bir arayıştan kaynaklanmadı. Bunda bir hile hurda yok. Örtülü kadınlarımızın kendi tercihleri ve başvurularıyla oldu. Hatta bana da sordular.

Ben de 'başımla beraber' dedim. İçlerinde çarşaflı olanlar çok azdı. Ayrıca o kadınların giydiği, bildiğimiz kara çarşaf değildi. Erzurum'a ait bir çarşafa benzeyen ama kara çarşaf olmayan bir çeşit yerel giysiydi.
İnsanları, içine doğdukları kültürel ortam, yetişme tarzları nedeniyle giydikleri kıyafetten dolayı belli bir siyasi akıma veya partiye mahkûm edemezsiniz. Bu kadınların CHP'ye gelmeleri çok büyük bir anlam taşır. Kültürel olarak muhafazakâr olanların AKP'nin tekelinde insanlar olmadığını gösterir. Bu bakımdan ben bu katılımları çok önemsiyorum.

-Biz, CHP'yi yenileme çalışmaları sırasında rahmetli Bülent Ecevit'le bir gerçeği görmüştük. O da kültürel muhafazakârlık, siyasi muhafazakârlık olarak algılanıyordu.

Oysa gerçek böyle değildi. Mütedeyyin birçok vatandaşımız, dinci partilere hapsolmuş veya o partileri desteklemek konusunda baskı altına alınmış olmakla birlikte, sosyal demokrat değerlere daha yakındı. Bu insanlara ulaşmak gerekiyordu. Nitekim bunu Ecevit'le birlikte başardık. Bugün yaşadıklarımız da aynı anlamdadır.

- Aslında örtülü kadınların CHP'ye katılması, AKP'ye duyulan bir tepkiden kaynaklanıyor. Elbette daha önce AKP'ye oy vermiş birçok mütedeyyin, örtülü, kültürel olarak muhafazakâr birçok insan CHP'ye oy verecektir. AKP iktidarını gördükten sonra bu insanlarımızdan CHP'ye yönelme zaten başladı. Din-iman politikası yapanların sonradan ne yolsuzluklar yaptıkları, yetim hakkını nasıl yedikleri, akrabalarını, çevrelerini nasıl zengin ettiklerini, Türkiye'nin ulusal bütünlüğünden ve ulusal çıkarlarından nasıl ödün verdiklerini bu insanlar da gördü.

AKP'de politika yapamaz hale geldiler, dışlandılar. CHP'ye yönelimin önemli nedenlerinden biri de budur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*