Örtüye inat haç takınca işten atıldı!

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Başörtülü çalışanlara tepki için haçlı kolye takarak işe gelen fanatik bir Hristiyan kadın ısrar edince işten atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


British Airways kıyafet yönetmeliğine aykırı olduğu gerekçesi ile haçlı kolyesini çıkartması istenen Nadia Eweida isimli kadın, 2 hafta ücretsiz izne gönderildi.

British Airways yönetici Şefi Willie Walsh, verilen kararı destekleyerek Eweida'nın kıyafet yönetmeliğine uymadığını, boynunda iş kıyafetinin bir parçası olan kravatı takmadığı için bu kararın alındığını belirtti.

İngiliz Havayolu şirketinde 7 yıldır çalışan Eweida'nın iş kayıtlarında geçmişe dayalı herhangi bir sorun bulunmadığı açıklandı.

Eweida, Müslüman kadınların ve Şiilerin türban takmalarına izin verildiğini, ancak kendisinin haç takmasına izin verilmeyerek, Hıristiyan çalışanların dinlerine karşı engelleme olduğunu, kendisinin de bu nedenle dini inancını yaşamasına engel olunduğunu söyleyip, yaşadığı olaya tepki gösterdi.
İngiliz havayolu şirketi, üniforma kuralları gereğince, yönetimin izni olmadan, takı takılmasına izin vermiyor.

Nadia Eweida'ya konu ile ilgili bir mektup yollayan şirket yetkilileri, kıyafet yönetmeliğine uymadığı ve kolyesini çıkartması ya da şirket kravatını üzerine takması istendiğinde bu kurala karşı geldiği için, görevinden ücretsiz olarak uzaklaştırılmış olduğu açıklandı.

Ewida, bağlı bulunduğu sendika aracılığı ile hakkını arayacağını, dini inançlarını yerine getirmesine engel olunmaması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious