Oruç, insanı ruhen dinlendiriyor

Oruç, insanı ruhen dinlendiriyor .10091
  • Giriş : 17.09.2007 / 19:39:00
  • Güncelleme : 16.08.2008 / 00:39:15

Manken Hande Subaşı, orucun insana maddi ve manevi çok şeyler kazandırdığını söylüyor ve ekliyor: “Oruç tutmak, sağlık açısından vücuda çok faydalı. Ayrıca insanı da ruhen dinlendiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nefsi kontrol etme konusunda bir disiplin veriyor.

Ramazan'ın sizin için anlamı nedir, anlatır mısınız?

Ramazan ayı benim için bir ibadet vesilesi. Her Müslüman'ın oruç tutması gerektiğine inanıyorum ve tutanlara da çok saygı duyuyorum. Ben sürekli tutamıyorum. Özellikle dizi setlerinde çalıştığım için, iş saatim belli olmadığından açıkçası zorlanıyorum. Tutamadığım günleri başka şekilde telafi ediyorum.

Ramazan ayını nasıl geçirirsiniz, çalışmalarınızı sürdürür müsünüz?

Daha önceleri tutmaya çalışıyordum. Ancak son senelerde sürekli çalışıyorum, devamlı dizi setlerindeyim. O yüzden sürekli tutamıyorum. Sonuçta benim en verimli olduğum zaman şimdi. Henüz yaşım gençken çok çalışmak, geleceğime yatırım yapmak zorundayım.

Orucun insan sağlığına katkıları konusunda bir bilginiz var mı?

Sonuçta bunu doktorlar da açıklıyor. İnsan oruç tutunca, vücut bir süre sonra toksinlerden arınıyor. Oruç tutmak, sağlık açısından, vücudu tazelemesi açısından çok faydalı bir eylem. Oruç tutmak insanı ruhen de dinlendiriyor. İnsana, nefsini kontrol etmesi konusunda bir disiplin veriyor. Kendinizi daha iyi tanımanıza da katkısı oluyor.

Ramazan için özel bir alışveriş yaptınız mı?

Ben yapamadım, annemler yapmışlar. Dizi çekimi için Makedonya'dayım. Üç haftadır orada yaşıyorum. Bir aksilik olmazsa orada yaşamaya devam edeceğiz. Ramazan'ı Makedonya'da geçiriyoruz. Setten otele, otelden sete koşuşturup duruyoruz.

Ramazan'la birlikte çarşı pazarda fiyat yükselmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Haberlerde duydum, Ramazan nedeniyle marketlerde çoğu yiyecek ürününe zam gelmiş. Ne kadar yanlış. İşin ilginci ülkeyi yönetenler de buna ses çıkarmıyorlar. Halk zaten fakir, bir de fırsatçılar ortaya çıkınca insanlarımızın beli iyice bükülüyor. Bunun Ramazan ayına girerken yapılması İslam diniyle ne kadar bağdaşır, o da bir soru işareti.

İftar sofrasının sizin için olmazsa olmazları nelerdir?

Hurmayı çok severim. Ramazan ayında mutlaka sofrada olmasını isterim. Çünkü yemek inanılmaz hoşuma gider.

Sahur vakti uyanmak için nasıl bir önlem alırsınız?

Cep telefonumun saatini kuruyorum. Evde annem benden daha önce uyandığı için genelde o uyandırıyor.

Ramazan davulcularıyla aranız nasıl, mahallenizde var mı? Bahşiş veriyor musunuz?

Zaten artık çok davulcu kalmadı. O eskiden kalma bir gelenek. Eskiden sahur vakti davulcuların sesiyle uyanılırdı. Artık kimsenin böyle birşeye ihtiyacı yok. Maalesef hayat şartları değişti. Bu nedenle de eski gelenekleri sürdürmek giderek imkansızlaşıyor. Ben gürültüden patırtıdan hiç hoşlanmam. Açıkcası cep telefonumun neşeli melodisi varken, neden davul sesiyle uykumdan fırlayayım ki... Eskiden insanların başka çaresi yokmuş. Ama artık her şey o kadar değişti ki... Bazı gelenekleri sürdürmeye gayret etmek son derece anlamsız...

Çikolata yüzünden orucumu bozdum

Biz anne tarafımız çok kalabalık bir aileyiz. Ramazan ayı bizim evde genelde çok dolu dolu geçer. İftarlar, sahurlar hep birlikte yapılır. Özellikle o sahur sofralarını unutamıyorum. Ben çok küçüktüm, oruç tutmuyordum ama anneannemin sahura hazırlanışını unutmam mümkün değil. Anneannemin hazırladığı sofraları seyretmek bile ayrı bir keyifti. Gece yatarken herkesi beni sahura kaldırmaları için tembihlerdim. Sahurda nefis börek kokularıyla uyanır, böreğimi yer tekrar yatardım. İlk tutmaya başladıktan sonra orucumu bir gün bozmuştum. Öğlen vaktiydi; bir komşumuza gitmiştik. Orada çikolata gördüm. Ev sahibi de benim oruçlu olduğumu bilmiyormuş, çikolata tutmuştu bana. "Ay orucum, neyse akşam yerim " diye aldım. Eve çıktığım an dayanamadım, o çikolatayı yedim. Ufak olduğum içinde annem, "Tamam kızım hadi sen ye" falan dedi. Yani daha öğlen vakti orucumu çikolatayla bozdum. Çok üzüldüm. Bir yandan da 'eyvah günaha mı girdim yoksa' diye üzüldüm ama annem beni teselli etmişti.

Hande Subaşı'nın İFTAR MÖNÜSÜ

Tel şehriyeli tavuk çorba

Fırında Tavuk

Zeytinli makarna

Patates kızartması

Çoban salata

Elma kompostosu

Keşkül

BUGÜN

HABER ETİKETLERİ

iftar saatleri sahur saatleri imsak imsakiye istanbul imsak ankara imsak izmir imsak adana imsak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious