Orucu bile şov malzemesi yaptı

Orucu bile şov malzemesi yaptı .7586
  • Giriş : 18.09.2007 / 16:38:00
  • Güncelleme : 18.09.2007 / 17:24:26

TV'de iftardan 1.5 saat sonra oruç açıp dekolte kıyafetle dua eden Bülent Ersoy için ilahiyatçılar ne dedi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bülent Ersoy, önceki akşam milyonların tepkisini çeken bir olaya imza attı. Ersoy, Star ekranlarında yayınlanan Popstar Alaturka'nın ilk dakikalarında "Orucumu açmak istiyorum" diyerek dua etmeye etmeye başladı. Ardından da İstanbul için 19.23 olan iftar saatine rağmen sanki Paris'te yaşıyormuş gibi saat 21.00'de orucunu açtı. Derin göğüs dekolteli bir kıyafet giyen sanatçının bu davranışı, ekran başındaki milyonlarca insan gibi hem programın sunucusu Osmantan Erkırı hem de diğer jüri üyeleri Armağan Çağlayan ve Ebru Gündeşi şaşırttı. Ersoy'un kendinden geçmiş bir edayla dua ettiği sırada anonsu sürdüren sunucu Osmantan Erkır "Bu dua uzun sürecek" dedi. Bunun üzerine Armağan Çağlayan "Sen anonsu sürdür" diye konuştu.

"Siz devam edin"

Duaya kendini kaptırmış görünen Diva, şaşkınlık yaşayan program ekibine sol eliyle işaret yaparak "Siz devam edin" mesajı verdi. Son olark çiçeği burnunda eşi Armağan Uzun'un kendisini aldatmasıyla gündeme gelen Bülent Ersoy'un bu davranışları 'reklam' olarak değerlendirildi.

İlahiyatçılar ne dedi?

Dekolteyle dua edilmez


Prof. Dr. Süleyman Ateş: Orucu zamanında açmak sünnettir. Ancak böyle olmasına rağmen Ersoy'un geç açması ve canlı yayında dua etmesi gayet normal bir davranış. Burada yanlış olan bu duayı dekolte kıyafetle okuması. Çünkü dekolte giyilmesi haramdır. Canlı yayında Allah'a yalvarması iyi bir etki bırakır bana göre. Çünkü sanatkarlar insanlar tarafından seviliyor, örnek alınıyor. Belki de iç dünyasında gerçekten dindar bir insandır, samimiyse de Allah duasını kabul eder.

Orucu geç açmak yanlış

Prof. Dr. Zekeriya Beyaz: İnsanların kişisel tercihleri kendilerini bağlar. Bir başka kimsenin karışması mümkün değildir fakat dinimizde normal şartlarda güneş batımında ve saatinde iftar yapılır. Geç saate kadar beklemek doğru değildir. Sanatçıların hayatı sahnedir ve Bülent Ersoy orucunu sahnede açmakla orucun reklamını yapmıştır. Dekolte kıyafetle dua okumasına gelince; duayı insan her şartta okur, kılık-kıyafet, oturma-yatma veyahut kalkma şartı yoktur. İnanan biri her ortamda Allah'a dua edebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious