Örümcek Adam, Korsan'la kapıştı

Örümcek Adam, Korsan'la kapıştı.8158
  • Giriş : 30.05.2007 / 13:18:00

Örümcek Adam, seyirciyle geçen hafta sonunda buluşan “Karayip Korsanları”larıyla kapışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Seyirciyle geçen hafta sonunda buluşan “Karayip Korsanları”nın yeni filmi dünya çapında 6 günde 401 milyon dolar, 4 Mayısta gösterime giren rakibi “Örümcek Adam” ise bu süre içerisinde dünya çapında toplam 806 milyon dolarlık gişe hasılatına imza attı.

Sinema sektörü yayın organı “variety” ile uluslararası “box office” sitesinin haberlerine göre, iki ünlü serinin üçüncü halkaları arasında mücadele tüm hızıyla sürüyor.

“Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu” isimli yapım, ABD'de tatil olan “Anma Günü-Memorial Day” haftasına rastlayan açılışını görkemli yaptı. Her ne kadar serinin ikinci filmi “Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı”nın açılış rekorunu kıramasa da film, Anma Günü haftasında bugüne kadar gösterime giren yapımlar arasında bir rekora imza attı. ABD sinemalarında 156 milyon 55 bin dolar gişe hasılatı yapan film, böylece 122.9 milyon dolarlık hasılatla bu rekoru elinde bulunduran “X-Men: Son Direniş” adlı filmi de tahtından indirmiş oldu.

“Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu”, 25 Mayıstan itibaren 4 günlük süre içinde ABD'de 156 milyon 55 bin gişe hasılatı yaptı. Bazı ülkelerde daha önce gösterime giren film, bu 6 günlük sürede ABD dışındaki dünya sinemalarında toplam 245 milyon dolar hasılata imza attı. Film, böylece tüm dünyada toplam 401 milyon 55 bin dolarlık gişe hasılatı elde etti.

WALT DISNEY MEMNUN

Filmin Türkiye dağıtımcısı UIP'nin verdiği bilgiye göre, Walt Disney Stüdyoları Başkanı Mark Zoradi, uluslarası gişe hasılatında (Kuzey Amerika sinemaları hariç tüm dünya sinemaları) 6 günlük açılış rekorunun sahibinin “Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu” adlı yapım olduğunu belirtti.

Zoradi, yapımın Kore'de 18.4, Japonya'da 15.9, Rusya'da 13.7, İspanya'da 11.6, Tayvan'da 4.5, Hollanda'da 2.8, İngiltere'de 26.6, Fransa'da 17.7, Almanya'da 16.8 ve Avustralya'da 9.9 milyon dolar ile bu ülkelerde Walt Disney Studio'nun yeni rekorlarına sahip olduğunu duyurdu.

Filmin, Walt Disney'in 100 milyon dolar hasılat barajını aşan 54. filmi, uluslararası alanda da aynı sınırı geçen 53. Disney filmi olduğu ifade edildi.

Yönetmenliğini Gore Verbinski'nin üstlendiği filmde, ilk iki filmdeki oyuncu kadrosu yeniden buluştu. Kaptan Jack Sparrow'u Johnny Depp'in, Will Turner'ı Orlando Bloom'un, Elizabeth Swann'i Keira Knightley'nin canlandırdığı filmde, diğer rollerde Geoffrey Rush, Jack Davenport, Bill Nighy, Jonathan Pryce, Lee Arenberg, Mackenzie Crook, Kevin McNally, David Bailie, Stellan Skarsgard, Tom Hollander, Naomie Harris, Chow Yun-Fat ve Martin Klebba izleyiciyle buluşuyor.

ÖRÜMCEK ADAM HEDEFE TIRMANIYOR
Örümcek Adam 3 efektleriyle de dikkat çekiyor.

“Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu” isimli film, ABD sinemalarında gösterime girdikten sonra 3 gün içinde toplam 112.5 milyon dolarlık açılış hasılatı elde etti.

Bu süre içinde “Örümcek Adam-3” 151.1, “Shrek-3” ise 121.6 milyon dolarlık hasılata imza attı.

Hedefine “kararlı adımlarla” tırmanan “Örümcek Adam-3”, ABD sinemalarında 307 milyon 754 bin, ABD dışındaki sinemalarda 500 milyon 997 bin, dünya çapında ise 808 milyon 751 bin dolar gişe hasılatı elde etti.

Yönetmenliğini Sam Raimi'nin üstlendiği “Örümcek Adam-3” adlı yapımda, süper kahramanı canlandıran Tobey Maguire'a, Kirsten Dunst, Willem Dafoe, James Franco ve Thomas Haden Church eşlik ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious