OSB'lerde deprem ne zaman başladı?

OSB'lerde deprem ne zaman başladı?.18805
  • Giriş : 12.06.2009 / 14:38:00

Organize Sanayi Bölgeleri'nde kazan kaynıyor. Camiasının iki kesimi OSBDER ve OSBÜK arasında birkaç yıldır süren tartışma ayrışmaya kadar gitti. Büyük OSB'ler OSBDER'den yana.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) camiasının iki kesimi OSBDER ve OSBÜK arasında birkaç yıldır süren ve nihayet ayrışmaya kadar giden bir tartışma dikkati çekiyor.

OSBÜK, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu. Görevleri OSB Yasasında yazılı. OSBDER, Organize Sanayi Bölgeleri Dayanışma Derneği. OSBÜK'ün çalışmalarını yetersiz bulan bölge yönetimlerinin gönüllü kuruluşu. Konusu şu; OSB'leri kim yönetecek?

Daha ziyade aile şirketlerinde bölünmeyi, dağılmayı, yok olmayı tetikleyen olumsuz faktör anlamındaki bu kavram belki iki kesim arasındaki ayrışmanın "altyapısına" tam oturmuyor.

Ama OSB camiasının gücünü zayıflatan, etkinliğini azaltan, ortak gelişme hedeflerinde buluşmayı önleyen örgütsel uyumsuzluğu ve bölünmeyi resimleyebilecek bir "benzetme değeri" de yok değil.

Tartışmanın "doğasını" anlayabilmek için "sorunu" biraz açmak gerekiyor. Türkiye'de iki tür OSB var: TOBB bünyesindeki odalar, il özel idareleri ve belediyelerin katılımıyla kurulanlar. Dernek veya kooperatif şeklinde örgütlenen sanayicilerce kurulan bölgeler.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*