OSB'lerden Başbakana açık mektup!

OSB'lerden Başbakana açık mektup!.13848
  • Giriş : 30.12.2008 / 18:08:00

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Üst Kuruluşu, ''Başbakanımıza Açık Mektup'' başlıklı verdiği gazete ilanıyla sıkıntılarını dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlanda, OSB'lerin 256 organize sanayi bölgesi, 41 bin sanayici ve bir buçuk milyona yakın çalışanı ile ülke ekonomisinin orta direği olduğu belirtildi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile BOTAŞ tarafından yapılan bazı uygulamalar nedeniyle OSB'lerin sıkıntı yaşadığına değinilen ilanda, ''Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve BOTAŞ tarafından reva görülmek istenen iki büyük anlaşılmaz uygulamayı aşağıda takdirlerinize arz ediyoruz'' denildi.

4562 sayılı OSB Kanunu'nun 20. maddesinin ''OSB'lerin doğal gaz ve elektrik dahil her türlü altyapı tesisini kurma ve işletme görevini yalnızca OSB tüzel kişiliğine vermiştir'' şeklindeki hükmüne yer verilen ilanda BOTAŞ'ın, 1992 yılından bu yana OSB'lere ''Bölge içi dağıtım şebekelerinizi yapın, personel ve gerekli ekipmanı temin edin, özel OSB tarifesinden iskontolu doğal gaz alın'' şeklinde teklifler yaptığını ve OSB'lerin de bu teklife harfiyen uyduğu kaydedildi.

BOTAŞ'ın söz konusu iskontoyu Mart 2008 ayında yüzde 1'e kadar düşürdüğü ve şimdi de işletme giderlerini dahi karşılamayan yüzde 1'lik iskontoyu da sıfırlamak istediği ifade edilen açıklamada, OSB'lerin iletim hatlarından kendi sınırlarına kadar BOTAŞ'ın yapması gereken yatırımları ve OSB içindeki tüm dağıtım şebekesini kendi imkanlarıyla kurduğu ve devletten hiçbir yardım talep etmediği belirtildi.

OSB içi dağıtım hizmetinin OSB'ler tarafından yapıldığı ve gaz bedelini üyelerinden tahsil etse de edemese de BOTAŞ'a zamanında ve eksiksiz ödediğine işaret edilen ilanda bu sebeple ''BOTAŞ'ın bir çok kurum ve kuruluştan milyarlarca YTL alacağı olmasına rağmen, hiçbir OSB'nin BOTAŞ'a bir kuruş dahi doğal gaz borcu bulunmadığı'' bildirildi.

İlanda şu ifadelere yer verildi:

''Ayrıca BOTAŞ, iki aylık gaz bedeli artı KDV tutarı karşılığı her OSB'den tüketimine göre 5 ile 100 milyon dolarlık limit içi kesin teminat mektubu istemekte ve verilmemesi halinde (şimdilik ertelense dahi) ileride gaz akışının durdurulacağını ifade etmektedir.

Ülkemizi etkileyen global krize rağmen, bugüne kadar gaz bedelini BOTAŞ'a eksiksiz ve zamanında ödeyen OSB'lere ödül (!) olarak teminat mektubu ve yüzde 1'lik iskontonun kaldırılması talebi ile zor duruma sokulmak istenmesinin sebebi ve amacı anlaşılamamıştır. Bu konunun yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde maalesef, 'Teminat mektubu talebini belki 4 ay erteleyebiliriz, fakat iskonto oranı sıfır olarak uygulanacaktır' cevabı alınmıştır. Bu zorlama Anayasa'nın 18. Maddesi olan 'Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır' hükmüne aykırıdır.

Bölgelerimizde doğal gaz altyapısını OSB'ler kurdu, bakım, onarım, dağıtım hizmetlerini OSB'ler yapıyor. Ödemede zorlanan sanayicimizin borcunu OSB'ler ödüyor. Böylesine düzgün işleyen bir sistem sıfır iskonto ve teminat mektubu talebi ile bozulmak isteniyor.''

İlanda, Başbakan Erdoğan'dan, ''ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krize rağmen üretim ve istihdam için direnen OSB'ler ve üyelerinin yeni bir darboğaza sürüklenmemesi ve çalışma hayatındaki huzurun bozulmaması için dile getirdikleri sorunlara, her zamanki duyarlılığı ve hassasiyeti ile yaklaşarak, söz konusu taleplerden vazgeçilmesi'' istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*