Oscar, lanet mi lütuf mu

  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

Oscar ödülünün verilme vakti yaklaşırken, bu büyük ödülü kazanmanın bazen bir oyuncu için kötü rollere ve hatta silinip gitmeye yol açtığı da hatırlatılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD’de bir internet sitesinde Oscar yazıları yazan Tom O’Neil, "bu Oscar laneti olarak bilinir ve çok gerçektir. Bir oyuncunun en büyük rüyası, bazen en büyük kabusu haline gelebiliyor" dedi.


Oscar ödülü kazanan F. Murray Abraham, Brenda Fricker, Linda Hunt, Marlee Matlin ve Louise Fletcher gibi oyuncuları neredeyse artık kimse tanımıyor.

Gwyneth Paltrow ve Richard Dreyfuss gibi başka çok iyi bilinen Oscarlı oyuncularsa ödülü kazanmanın kişisel hayatlarında ve oyunculuk kariyerlerinde sorunlara yol açtığından şikayetçi.

"Joan Fontaine’den Gwyneth Paltrow ve Richard Dreyfuss’a kadar bazı ödül sahiplerinin, Oscar’ın bir lanet olduğunu söylediğini" belirten O’Neil, Oscar’ın, Paltrow’u daha 26 yaşında bir filmde oynaması için parası ödenemeyecek kadar pahalı hale getirdiğini, Dreyfuss’un ise 1977’de kazandığı ödülden sonra uyuşturucu alışkanlığı ve bir dizi başarısızlıkla sürekli düşüş yaşadığını belirtiyor.

Dreyfuss en iyi erkek oyuncu ödülünü 1977’de "The Goodbye Girl" filmi, Paltrow ise en iyi kadın oyuncu ödülünü 1999’da "Aşık Şekspir"deki rolüyle kazanmıştı.

"Guguk Kuşu" filmindeki hemşire rolüyle 1975’de en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Louise Fletcher ise ödülden sonra hep B sınıfı filmlerde rol alabildi.

Fletcher Oscar için, "bir gece için kendinizi şahane hissetmenizi sağlıyor. Ama bunun kariyerinize bir katkısı olacağını beklemeyin" demişti.

EN İYİLERLE EN KÖTÜLER AYNI

Dahası, en iyi oyuna verilen ödül olan Oscar’ı kazanan bazı sanatçılar, daha sonra en kötü oyuna verilen Razzie Ödülünü kazanmayı da ihmal etmediler.

Örneğin Halle Berry, Faye Dunaway ve Liza Minnelli, bu sanatçılardan bazıları.

O’Neil, Oscar lanetine uğrayanların listesinin uzun mu uzun olduğunu söylüyor ve örnek olarak Rita Moreno (Batı Yakasının Hikayesi), Dianne Wiest ve Cuba Gooding Jr. gibi oyuncuların Oscar’dan sonra bir daha başarı şansı yakalayamadıklarını belirtiyor.

Film eleştirmeni ve tarihçi Leonard Maltin ise Oscar lanetinin Hollywood çevrelerinde "F. Murray Abraham sendromu" olarak bilindiğini söyledi.

1984’de Amadeus’daki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülünü alan ünlü tiyatro oyuncusu Abraham, o tarihten sonra, tiyatroda kariyerini başarıyla devam ettirdi ama, sinema alanında "büyük bir yıldız" olmayı başaramadı.

Film eleştirmeni Richard Schickel ise Oscar ödülü kazanmış olmayı bir oyuncu ya da filmin ölümsüz olup olmayacağı konusunda tahmin yapabilmek için sağlam bir veri olarak görmediğini belirterek, tek bir filmdeki oyunculuğun ölçüt olmadığını, "tek geçerli kariyer ölçütünün tarih olduğunu" kaydediyor.

Schickel, bunu şu sözleriyle destekliyor:"On yıl ya da daha fazla bir zaman sonra tekrar dönüp seyrettiğimiz filmler, insanlar için önemli olmaya devam eder. Çoğu zaman Oscar ödüllerinden bir hafta sonra, hangi filmin ya da oyuncunun ödül kazandığını hatırlamaszınız."

Bu yıl 79. Oscar ödülleri, 25 şubatta Hollywood’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious