Oscar için nefesler tutuldu

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Oscar ödüllerinin 79. kez sahibini bulacağı büyük gece yaklaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Film Akademisi üyelerinin oy verme sürelerinin sona ermesiyle yarışma heyecanında son dönemece girildi.

Oscar ödüllerinin resmi sitesinin yanı sıra dünyanın dört bir yanındaki başta sinema sektörüne ait gazete ve dergiler olmak üzere pek çok basın organı, Oscar heyecanına ilişkin gelişmeleri saat saat duyurmayı sürdürüyor.
Buna göre, Amerikan Film Akademisinin 5 bin 830 üyesi için oy kullanma süresi doldu. Oscar ödülleri için oyların sayımını 73 yıldır sürdüren PricewaterhouseCoopers’ın iki üyesi Brad Oltmanns ile Rick Rosas, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da oyların tasnifini yapan ikili olacak.
Oyların bulunduğu zarflar, 25 Şubat Pazar akşamına bu kişilerin gözetiminde bulunacak ve Rosas ile Oltmanns dışında hiç kimse sonuçlardan haberdar olamayacak.

OSCAR GECESİNİ HANGİ ÜNLÜLER SUNACAK?
Ana sunuculuğunu komedi oyuncusu Ellen Degeneres’in üstleneceği gecede, ödüllerin takdimini de birbirinden ünlü yıldızlar gerçekleştirecek.
Daha önceden duyurulan George Clooney, Nicole Kidman, Daniel Craig, Reese Witherspoon, Daniel Craig, Cameron Diaz, Eva Green, Will Ferrell ve Hugh Jackman’ın yer aldığı takdimcilerinin sayısı giderek artıyor. Listeye son olarak Ben Affleck, Cate Blanchett, Abigail Breslin, Steve Carell, Tom Cruise, Penelope Cruz, Kirsten Dunst, Tom Hanks, Kate Winslet, Rachel Weisz ile Will Smith-Jada Pinkett Smith çiftinin oyuncu oğlu Jaden Christopher Syre Smith de eklendi.

OSCAR TAM EĞLENCELİK OLDU
Bu arada, Oscar ödüllerinin resmi internet sitesinde, büyük geceye ilişkin çeşitli yarışma ve oyunlar yer alıyor.
Bunlar arasında en heyecanlısı Oscar kazananları tahmin etmeye ilişkin yarışma. Bu yarışmada, ödül kazananlar arasında tahminde bulunanlardan en çok tutturanı ilginç ödüller bekliyor. Yarışmanın altın ödülü, Oscar gecesine gelen ünlülerin kırmızı halı geçişlerini de içeren Los Angeles seyahati olacak.
Oscar’a ilişkin eğlenceli yarışmalar da sitede sinemaseverlere sunuluyor.
"Oscar gecesindeki mükemmel partneriniz" adlı yarışmada, belirleyeceğiniz, yaş, burç, boy, saç rengi, göz rengi, karakter özelliklerine göre dünyaca ünlü yıldızlardan biri sizin Oscar gecesindeki ideal partneriniz oluyor.
Oscar tarihine ilişkin veriler ve Oscar alan ünlülerin fotoğraflarından tanımaya ilişkin yarışmaların yanında, bir başka neşeli oyun da "Hangi Film Karakterisiniz?" başlığıyla sunuluyor. Mini testin yanıtlarına göre, ünlü film karakterlerinden "Rüzgar Gibi Geçti"nin Scarlett O’Hara’sı, dadı Marry Poppins, "Kuzuların Sessizliği"nin gözüpek dedektifi Clarince Starling veya yamyam Hannibal Lecter, Julia Roberts’ın canlandırdığı yılmaz çevre dostu Erin Brockovich ve "Baba" filminin Vito Corleone’si seçilmeniz mümkün oluyor.

OSCAR AMCANIN ENİ VE BOYU
Amerikan Film Akademisi’nin sekreteri ve yardımcı yönetmen Margaret Herrick’in "Oscar Amca"sına benzediği için isminin "Oscar" olduğu yönünde rivayet bulunan altın heykelcik ise zorlu bir çalışmanın ürünü.
Uzunluğu 13.5 inç ve yaklaşık 4 kilogram olan Oscar heykelciği, önce bir metal alaşımdan imal ediliyor, daha sonra bakır, nikel, gümüş ve son olarak da 24 karatlık altınla kaplanıyor.
Metro-Goldwyn-Mayer’in baş sanat direktörü Cedric Gibbons tarafından dizayn edilen altın heykelcik, Los Angeles’lı sanatçı George Stanley tarafından yapıldı.
İlk Oscar törenlerinin düzenlendiği 16 Mayıs 1929 tarihinden bu yana 2 bin 622 Oscar heykelciği sahiplerine sunuldu.
Oscar ödülleri, 25 Şubat Pazar akşamı Kodak Tiyatrosu’nda sahiplerini bulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious