Osetya, Rusya'dan acil yardım istedi

Osetya, Rusya'dan acil yardım istedi.20561
  • Giriş : 08.08.2008 / 11:24:00

Güney Osetya, Rusya'dan acil yardım göndermesini istedi. Güney Osetya lideri Kokoeti'nin kaçtığı belirtiliyor. AĞİT ve ABD tarafları masaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

GÜNEY OSETYA RUSYA'DAN ACİL YARDIM İSTEDİ

Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlık ilan eden Güney Osetya'nın, Rusya'dan bir saat içinde acil yardım göndermesini istediği bildirildi.

Rus İnterfaks ajansı, Güney Osetya yönetiminin daha fazla kayıp olmasını engellemek için Rusya'dan bir saat içinde yardım göndermesini istediğini duyurdu.

İnterfaks, Güney Osetya Güvenlik Konseyi Başkanı Anatoliy Barankeviç'in yaptığı açıklamada, ''Rusya'dan yardımı bir saat içinde göndermesini istiyoruz. Aksi takdirde çok sayıda kayıp olacak'' ifadesini kullandığını kaydetti.

GÜNEY OSETYA LİDERİ KOKOETİ'NİN KAÇTIĞI BİLDİRİLİYOR

Çatışmaların sürdüğü Güney Osetya'da, ayrılıkçı rejimin lideri Eduard Kokoeti'nin başkent Tshinvali'yi terk ettiği bildiriliyor.

Güney Osetya kaynakları, Kokoeti'nin, bölgenin Rusya'ya açılan kapısı Roki tünelini kullanarak Güney Osetya'yı terk ettiğini iddia ettiler.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili de, Gürcü birliklerinin başkent Tshinvali'yi özgürleştirmeye başladıklarını ve çatışmaların kent merkezinde sürdüğünü açıklamıştı.

AGİT'TEN TARAFLARA GÖRÜŞME ÇAĞRISI

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Güney Osetya'daki çatışmalardan "ciddi endişe duyduğunu" belirterek, taraflara görüşme çağrısında bulundu.

AGİT dönem başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Alexander Stubb, Tiflis ve Tshinvali ile temasta olduğunu belirtti ve tarafları en kısa zamanda Helsinki'de görüşmeye çağırdı.

Stubb, yaptığı yazılı açıklamada, bölgede durumun son derece gergin olduğunu ve gerginliğin hemen azaltılması gerektiğini kaydetti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı, yakın zamanda Gürcistan'a gitmeyi planladığını da ifade etti.

BEYAZ SARAY'DAN ŞİDDETE SON ÇAĞRISI

Beyaz Saray, Gürcistan ile Güney Osetya arasındaki çatışmaların derhal durması çağrısında bulundu.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, taraflardan Güney Osetya krizinin çözümü için doğrudan görüşmeler başlatması istendi.

Olimpiyat Oyunları için ABD Başkanı George Bush ile Çin'in başkenti Pekin'de bulunan Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe, "Tüm taraflar şiddete derhal son vermeli ve sorunu barışçı yollarla çözmek için doğrudan görüşmelere başlamalı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*