Oskanyan: Soykırımı tanıma önkoşul değil

Oskanyan: Soykırımı tanıma önkoşul değil.5928
  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Türkiye ilişkilerin normalleşmesi için "soykırımı" tanımanın şart olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Türkiye’nin Dink cinayeti ile yaratılan fırsatı kaçırdığını öne sürdü. Oskanyan, Kongre'deki Ermeni tasarısına ilişkin olarak da, “Eğer Türkiye, fırsatı yakalayamazsa başkanları yaptığında şaşırmamalı” dedi. “Soykırım”ı tanımanın ilişkilerin normalleşmesi için “ön koşul” olmadığını vurguyan Oskanyan, ortak sınırın açılmasını da istedi.

Vartan Oskanyan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Washington’daki temaslarını sürdürürken Los Angeles Times’de yayınlandığı makalede Türkiye’nin Dink cinayeti ile ortaya çıkan fırsatı kaçırdığını öne sürerken “Türk yetkililerinin ne Hrant’ın hayatının mesajını ne de ölümünün anlamını kavrayamadıkları görülüyor” ifadesini kullandı. Oskanyan şunları yazdı:

“Hepimiz, katlinin ağırlığı ve tepkilerin yaygınlığının, Türk liderlerini, fırsatı yakalayarak bugünkü çıkmazın sürmesine neden olan politikalarda radikal bir değişiklik yapmaya zorlayacağını ummuştuk. Ancak, ilk baştaki bazı barışma imalarından sonra Ankara’dan gelen mesajlar değişti.”

“TÜRKİYE SINIR KONUSU BASKI ARACI OLARAK KULLANIYOR”

Ermenilerin “soykırım” konusunda ısrar edeceklerini belirten Oskanyan, “Ancak biz aynı zamanda yakınlaşmayı da savunuyoruz. Ve biri diğeri için bir ön koşul değildir” ifadesini kullandı. Oskanyan, şunları yazdı:

“Maalesef, Türkiye’nin Ermeni-Türk sınırını kapalı tutma politikası, husumetin güçlenmesine yol açtı. Dink, komşuların barışabilmeleri için insanlar ve fikirlerin serbest dolaşması gerektiğini anlayan birçok Ermeni ve Türk aydınlarından biri idi. Ancak Türkiye, Avrupa’nın kapalı olan son sınırı Ermenistan üzerinde baskı yapmak, dış politikasını daha da esnekleştirmek ve haklarını savundukları ve geçmişlerinden vazgeçmedikleri için Ermenileri cezalandırmak için bir araç olarak tutmakta ısrar ediyor. Oysa, Ermenistan’ın, ilişkilerin normalleşmesi için bir ön koşulu yoktur.”

Vartan Oskanyan, ABD Kongresi’ne sunulan “Ermeni soykırımı” tasarısına değinirken de “Eğer Türkiye, fırsatı yakalamayamazsa başkanları yaptıklarında şaşırmamalı” ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious