Oskanyan'a '40 bin Ermeni neden Türkiye'de?' sorusu

Oskanyan'a '40 bin Ermeni neden Türkiye'de?' sorusu .7319
  • Giriş : 10.02.2008 / 09:53:00

Münih'te Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ile Başbakan Erdoğan arasında diyalog yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Münih kentinde yapılan 44. Güvenlik Konferansı'nda Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan ile Başbakan Erdoğan arasında diyalog yaşandı.

Erdoğan'ın açış konuşmasının ardından başlayan soru-cevap kısmında söz alan Oskanyan, Başbakan'a "Savaşta değiliz, neden sınırı kapalı tutuyorsunuz?" sorusunu yöneltti.

Başbakanlık görevine başladıktan sonra Ermenistan'a yönelik yaptığı açılımları sıralayan Başbakan, "Ermenistan'dan Türkiye'ye havayolu taşımacılığının önünü açtık. Bununla birlikte Ermenistan'a 'bir mesaj olsun diye' Van'daki Akdamar Kilisesi'ni de restore ettik ve tüm turistlerin hizmetine açtık." dedi. TC vatandaşı olmayan 40 bin Ermeni'nin Türkiye'de yaşadığı bilgisini de veren Erdoğan, Oskanyan'a yönelik olarak şöyle konuştu: "Acaba bu Ermeniler neden Ermenistan'dan veya başka ülkelerden kaçıp benim ülkeme geliyor? Bu 40 bin Ermeni'nin dışında, benim ülkemdeki Ermeni vatandaşlarımla ilgili hiçbir sıkıntı yok. Biz gayet iyiyiz. Ama bunun dışında 40 bini aşkın Ermeni ülkeme geldi. Bunun hesabını bir kendinize sorun. Niye geldiler? Çünkü Türkiye bir barış ülkesi. Onun için."

Karabağ'ı terk edin

Konuşmasında Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesini terk etmesini de isteyen Erdoğan, dünyanın Ermenistan'ı işgalci olarak gördüğünü hatırlattı. Başbakan, Ermenistan'ın atması gereken adımlar olduğunu vurgulayarak, "Bırakın orayı. Terk edin. Orada yaşayan binlerce, on binlerce, yüz binlerce Azeri gelsin oraya yerleşsin. Bunlar da bizim soydaşlarımız. Buna niye olumlu yaklaşmıyorsunuz?" dedi. Ermenileri, soykırım iddialarını bırakarak barışa katkı yapmaya çağıran Erdoğan, "Kimin kimleri nasıl derdest ettiğini, nasıl kovaladığını ve nasıl soykırımda bulunduğunu çok açık ve net Karabağ olayları ortaya koyuyor." ifadelerini kullandı.

Bu iş lobiyle olmaz, arşivleri açın

Başbakan Erdoğan, ayrıca bir soruda yer alan, "katledilen Hristiyanlar, katledilen Ermeniler" şeklindeki ifadelere de tepki gösterdi. "Neye dayanarak bunları söylüyorsunuz? Çok çirkin bir yaklaşım bu. Elinizde hangi belge var?" diye soran Başbakan, 2005'te Ermenistan Cumhurbaşkanı Koçaryan'a bir mektup yazdığını hatılatarak şöyle devam etti: "Biz arşivlerimiz açtık. Varsa Ermenistan da arşivlerini açsın. Diyoruz ki bilim adamları bir çalışma yapsınlar. Bunların ardından biz siyasetçiler karar verelim."

Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili her türlü yüzleşmeye hazır olduklarını belirterek, "Ermenistan'ı da hazırlıklarını yapmaya davet ediyoruz. Yoksa dünyanın değişik yerlerinde yapılan lobi faaliyetleri ile meclislerin kalkıp da böyle bir soykırımı bize yakıştırmalarını kabul etmemiz mümkün değil. İstedikleri kadar yakıştırsanlar. Böyle birşey yok. Gelsinler belgeleri çıkarsınlar. Ondan sonra da biz gerekirse tarihimizle hesaplaşırız." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious