Osman Baydemir, AKP hükümetini suçladı

Osman  Baydemir, AKP hükümetini suçladı.12193
  • Giriş : 03.09.2007 / 16:32:00

Diyarbakırr Belediye Başkanı Baydemir, AKP Hükümeti'ni hiçbir projeye destek verilmekle suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakırr Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir, AKP Hükümeti'nin 4.5 yıllık dönemde hazırladıkları hiçbir projeye destek verilmediğini belirterek, “Başbakan ve bakanlar Diyarbakır için negatif ayrımcılık yapıyor hem de ileri- geri konuşuyorlar. Diyarbakır'a karşı açıkça savaş ilan ediyorlarsa ‘hodri meydan' diyorum. Biz burdayız. Savaştan kaçmayız. Başbakan en sevdiği ve en güvendiği adayını burada Belediye başkanı olarak göstersin. Diyarbakır bir kaledir. Bugüne kadar bir çok kişi düşürmek istedi ama düşmeyecektir'' dedi.
Başkan Baydemir, Yenişehir Belde Belediyesi'nin yaptığı yol ve kaldırımlarda incelemelerde bulundu. Yenişehir Belediye Başkanı DTP'li Fırat Anlı, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ve görevden alınan Sur Belediye eski Başkanı Abdullah Demirbaş ile incelemelerini sürdüren Baydemir, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in Belediyenin çalışmalarını başarısız bulması ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine Baydemir, Hükümeti ve Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi.
Baydemir, Diyarbakır'ın DTP'li Belediye Başkanları olarak 2 aydan bu yana demokratik nezaket gereği kendileri ile ilgili yapılan eleştirilere ‘seçim atmosferi' olduğu gerekçesiyle yanıt vermediklerini söyledi. Baydemir, şöyle devam etti:
“Bu nedenle başta Sayın Başbakan ve bakanların bizim ile ilgili açıklamalarına yanıt vermedik. Ortaya çıkan tablo demokratik nezaketin aşıldığı bir durumla karşı karşyıya kaldığımızı gösteriyor. 80 yıllık Cumhuriyet hükümetlerinin biriktirdiği sorunlarla karşı karşıya kaldık. Göreve başladığımız ilk gün ‘Diyarbakır'a hizmet için herkes ile işbirliği yapmaya, tokalaşmaya, kapısında beklemeye, kapı kapatılırsa pencereden girmeye, pencere kapatılırsa bacadan girmeye hazırız' dedik. Ama 4.5 yıllık Hükümet döneminde hiçbir projemiz destek görmedi. Kent, DTP’li Belediye kimliği dolayısıyla negatif ayrımcılığa tabi tutuldu. Hükümet 4.5 yıl içerisinde istihdam yaratan hiç bir proje üretmedi.'' Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır’da daha önce açılışı yapılan ve 275 kişinin çalıştığı 17 fabrikayı kendisinin de katıldığı törenle açtığını söyleyen Başkan Baydemir, kendilerinin kurduğu Diyar A.Ş.'de 330 kişinin çalıştığını ancak Bakanlığın genelgesi ile kapatılması istendiğini söyledi. Diyar A.Ş. dahil 10 projelerinin Başbakan ve bakanların masasında beklediğini söyleyen Osman Baydemir, şunları söyledi:
“Hem negatif ayrımcılık yapacaksınız, hem de ileri- geri konuşucaksınız. Sayın Başbakan ve bakanlar açıkça Diyarbakır'a karşı savaş ilan ediyor. Diyarbakır, savaş ve kavgayı sevmiyor. Birlik ve diyalog için buradayız. Ama ilan edilen bir savaş için ‘hodri meydan' diyoruz. Biz buradayız, kavgadan korkmuyoruz. Kavgadan kaçacak halimiz yoktur. 10 bin yıllık tarihi olan Diyarbakır için ‘şehir değil’ demek kara cehalet örneğidir. Eğer amaçları; siyasetten müdahale ise hiç bir zaman kavgacı olmadık. Ama kavgadan da kaçmayız. Amaç; Diyarbakır halkını cezalandırmak ise biz burdayız, bekliyoruz. Başbakan en sevdiği en güvendiği kişiyi getirsin, burada aday koysun. Hatta yerel seçimlerin tarihini de erkene alsın. Biz buradayız. Ama amaç karalamak ise biz bu maskeyi düşüreceğiz.''

‘DİYARBAKIR BİR KALEDİR AMA DÜŞMEYECEKTİR’
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 80 yıllık tarihinde yapılmayan hizmetleri 8 yıllık iktidarları döneminde yaptıklarınıda ileri sürerek, “Doğrudur. Diyarbakır bir kaledir. Düşürmek istiyorlarsa buyrun gelsinler. Bu kale düşmeyecektir. Niceleri gelip düşürmek istedi. Ancak, bu kale dimdik ayaktadır'' dedi. ‘Dilin kemiği olduğunu' savunan Baydemir, “Başbakan da olsa, bakan da olsa, vali de olsa, belediye başkanı da olsa dilin kemiği vardır. Herkes buna riyaet etsin'' dedi.
DTP'nin TBMM'de grup kurmasının Diyarbakır ve hem de Türkiye için önemli olduğunu söyleyen Başkan Osman Baydemir, “Sayın Başbakan önce şu Ankara'nın su sorununa çare bulsun. Ankara önemli bir kentimizdir. Meclis susuz kalmasın. Ankara hepmizin kentidir. İstiyorlarsa onlara gerekli uzman eleman takviyesi yapmaya hazırız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious