Osman Baydemir beraat etti

Osman Baydemir beraat etti.8090
  • Giriş : 24.04.2008 / 15:57:00

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, “halkı ırka dayalı olarak kin ve düşmanlığa tahrik eder mahiyette beyanlarda bulunduğu” iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Baydemir katılmadı, avukatı Muharem Erbey hazır bulundu.

Hazırladığı esas hakkındaki mütaalayı okuyan savcı, sanık Baydemir hakkında açılan kamu davasında dosya kapsamından sanığa isnat edilen suçun yasal unsurlarının oluşmadığını belirterek, beraatine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, verdiği kısa aradan sonra sanık Baydemir'in beraatine karar verdi.

İDDİANAMEDEN

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Baydemir'in, gazetecilere halkı ırka dayalı olarak kin ve düşmanlığa tahrik eder mahiyette beyanlarda bulunduğu belirtilerek, “Bölgede son aylarda yaşanan gelişmeler nazara alındığında şüphelinin beyanları ile kamu güvenliği açısından tehlikeye yol açtığı kanaatine varılmıştır” denilmişti.

Baydemir'in TCK'nın “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçunu işlediği belirtilerek bu nedenle TCK'nın 216/1. maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasının istendiği iddianamede, ayrıca suçun basın yoluyla işlenmesi nedeniyle istenen cezanın yarı oranda artırılması da talep edilmişti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, gazetecilere yaptığı açıklamasında, “Başbakan en sevdiği ve en güvendiği adayını burada belediye başkan adayı olarak göstersin. Diyarbakır bir kaledir, düşmez” demişti.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious