Osman Baydemir de törenlere katılmadı

Osman Baydemir de törenlere katılmadı.14188
  • Giriş : 23.04.2009 / 15:16:00

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Diyarbakır Anıt Park'ta yapılan çelenk sunma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir katılmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Diyarbakır'da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ilk tören Valilikte düzenlenirken, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun makamına temsili olarak Özel Diken İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi Oğuz Tuna Hürata oturdu.

Hürata, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya ile Milli Eğitim Müdürü Zülfü Toman'ı arayarak, trafik ve eğitimdeki hizmet kalitesinin artırılması için bazı isteklerde bulundu.

Diyarbakır Anıt Park'ta yapılan çelenk sunma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir katılmadı. 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Rasim Arslan, Vali Mutlu'nun yanında Baydemir için ayrılan yere konulan ''Büyükşehir Belediye Başkanı'' yazılı tabelayı ayağıyla yana iterek boşalan yere geçti. ''Belediye Başkanı'' tabelası ise görevlilerce kaldırıldı.

Daha sonra Diyarbakır Atatürk Stadyumu'nda devam eden kutlamalarda Vali Mutlu ve 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, öğrencilerle vatandaşların bayramını kutladı.

Milli Eğitim Müdürü Zülfü Toman, yaptığı konuşmada, 23 Nisan'ın Türk milleti için bağımsızlığın, özgürlüğün, azmin ve başarının sembolü olduğunu söyledi.

Tören, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve öğrencilerin gösterilerinin ardından sona erdi.

-ZONGULDAK-

Zonguldak Valiliği önündeki törende, Atatürk Anıtı'na çelenklerinin konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk Bayrağı çekildi.

Törenin ardından Vali Erdal Ata, makamını Yeşiltepe İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Yağmur Bostancı'ya bıraktı. Bostancı, kentin sorunları hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, yetkililerle telefon görüşmesi yaptı.

Vali Ata, Bostancı ve beraberindeki okul arkadaşlarına kol saati hediye etti.

Yağmur nedeniyle geçit töreni ve gösterilerin 25 Nisan Cumartesi gününe ertelendiği kentte, Canpolat Pamay Spor Salonu'nda kutlama programlarından bazıları gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Harun Girgin, yaptığı konuşmada, 23 Nisan'ın taşıdığı anlam ve değerlere sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

Törende, etkinlikler kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

-BARTIN-

Bartın'daki kutlamalar kapsamında, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenkler konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Halil Işık, törenin ardından makamını Atatürk İlköğretim Okulu 3. sınıf öğrencisi Beyza Çökelez'e devretti.

Temsili Vali Çökelez, İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Yeşilyurt'u telefonla arayarak, Bartın'ın tarihi okullarından Atatürk İlköğretim Okulu'nun öğrencilere yetmediğini belirterek, yeni bir okul yapılması talebinde bulundu.

Yağmur nedeniyle Atatürk Şehir Stadı'ndaki kutlamaların 25 Nisana ertelendiği Bartın'da, Halk Eğitim Merkezi Akşam ve Sanat Okulu Salonu'nda ise planlanan programlardan bazıları gerçekleştirildi.

-KARABÜK-

Karabük'te, Yenişehir Mahallesi'ndeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlanan törene, Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadı'ndaki kutlamalarla devam edildi.

Vali Nurullah Çakır, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Ahmet Naci Bakırcık ve Belediye Başkanı Rafet Vergili, tören aracı üzerinden öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Beşler, yaptığı konuşmada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, 23 Nisan'ı çocuklara armağan ettiğini belirterek, ''Dünyada çocukların kutladığı tek bayram bizim ülkemizdedir. Bunun kıymetini her zaman bilmeliyiz'' dedi.

Vali Çakır, etkinlikler kapsamında düzenlenen masa tenisi turnuvasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

-ARDAHAN-

Ardahan'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, kar yağışı nedeniyle spor salonunda yapıldı.

Kaptanpaşa Mahallesi'ndeki Milli Egemenlik Parkı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan törenlere, Vali Selim Cebiroğlu, 25. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cengiz Demirci, Belediye Başkanı Faruk Köksoy ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

75. Yıl Cumhuriyet Stadyumu'nda yapılması planlanan, ancak kar yağışı nedeniyle Kazım Karabekir Paşa Spor Salonu'nda devam eden törenler, öğrencilerin halk oyunları gösterisiyle sona erdi.

-MERSİN-

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mersin'de düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, şeref defterini imzaladı.

Daha sonra Tevfik Sırrı Gür Stadı'nda düzenlenen etkinlikte, Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül'ün günün önemine ilişkin yaptığı konuşmanın ardından öğrenciler gösteri sundu.

Vali Hüseyin Aksoy, yaklaşık 1,5 sat süren gösterilerin ardından beraberinde Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Soner Polat ile sahaya inerek görevli öğretmenleri kutladı.

-GAZİANTEP-

Gaziantep'te Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen ilk törende Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kamil Ocak Stadyumu'ndaki törende ise Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in, çocukların ve halkın bayramını kutlamasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu,

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman'ın konuşmasından sonra öğrenciler şiirler okudu.

Törene, Suriye'nin Halep kentinden gelen öğrenciler de katıldı.

-SİVAS-

Sivas'ta Atatürk Anıtı önünde başlayan törende, Sivas Valisi Veysel Dalmaz, Garnizon Komutanı Tuğgenenal Ali Doğan İnce, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve diğer kuruluşların Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Daha sonra, 4 Eylül Stadyumu'ndaki törenlere geçildi.

Vali Veysel Dalmaz, Garnizon Komutanı İnce, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp burada halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Törende, bayram nedeniyle düzenlenen satranç, halı saha Futbol turnuvası ve 100 metre atletizm yarışlarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından izci grupları kurtuluş mücadelesini temsili olarak canlandırdı.

-TOKAT-

Tokat'taki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı.

Gaizosmanpaşa Stadyu'munda yapılan törende, Vali Recai Akyel, Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bulut Ömer Mimiroğlu ve Belediye Başkanı Adnan Çiçek, törene katılan çocukların ve vatandaşların bayramını kutladı.

Törende, görme engelliler ilköğretim okulu öğrencilerinin halk oyunları gösterileri büyük ilgi gördü.

-NEVŞEHİR-

Nevşehir'deki kutlamalar, sabah saatlerinde Nevşehir Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve diğer kurum ve kuruluşlar tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk konulması ile başladı.

Kutlama etkinlikleri daha sonra Nevşehir Gazi Stadyumu'nda yapılan resmi törenle devam etti. Buradaki törende ilk olarak Nevşehir Valisi Mehmet Asım Hacımustafaoğlu, beraberinde Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Esat Mahmut Apaydın ve Belediye Başkanı Hasan Ünver ile birlikte araçla stat içinde halkı ve çocukları selamladı.

Daha sonra saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla süren kutlama töreninde, öğrenciler resmi geçit töreni yaptı, halk oyunları ve çeşitli dans gösterilerine yer verildi.

-ESKİŞEHİR-

Eskişehir'de ilk olarak Vilayet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na resmi ve özel kurum, kuruluşların çelenkleri bırakıldı.

Atatürk Stadı'nda düzenlenen tören, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, 1. Hava Kuvveti Komutanı Korgeneral Bilgin Balanlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in, öğrencilerin bayramını kutlamasıyla başladı.

Eskişehir Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, milletlerin dünyadaki yerlerini tarih yazmadaki başarıları ile aldıkları belirterek, tarih yazmanın ise kahramanlık, gözyaşı ve yürek istediğini 89 sene önce yazılan bir tarihi birlikte kutladıklarını söyledi.

Tören, resmi geçit ve ilköğretim okullarının gösterisinin ardından sona erdi.

Atatürk Stadı'nda düzenlenen törenlere katılan bazı öğrenciler yağışlı ve soğuk hava nedeniyle üşüdükleri görülürken, bu duruma bazı öğrenci velileri tepki gösterdi.

-ŞANLIURFA-

Şanlıurfa'nın bazı ilçe ve beldelerinde Demokratik Toplum Partili (DTP) belediye başkanları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katılmadı.

İl ve ilçelerde kutlamaların yapıldığı sırada aralarında Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, Ceylanpınar Belediye Başkanı İsmail Arslan, Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin, Yukarı Göklü Belde Belediye Başkanı Bazo Yılmaz ve Onbir Nisan Belde Belediye Başkanı İbrahim Halil Parıldar ile belediye ve il genel meclisi üyeleri, Köprübaşı Caddesi'ndeki DTP İl Başkanlığı önünde toplandı.

Burada gruptakiler adına basın açıklamasını okuyan Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, ''AKP hükümetini ve onun politikalarını protesto etmek amacıyla bu yıl 23 Nisan kutlamalarına katılmama kararı alınmıştır'' dedi.

Açıklamanın ardından bir süre slogan atan gruptakiler, daha sonra parti binasına döndü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*