Osman Baydemir'e 2 yıl hapis istemi

Osman Baydemir'e 2 yıl hapis istemi.12193
  • Giriş : 14.02.2008 / 15:19:00

Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir hakkında 2 yıl hapis cezası istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MUŞ'ta 2 yıl önce düzenlenen operasyonda öldürülen PKK'lı 4 teröristin Diyarbakır'da toprağa verilmesi sırasında çıkan ve 10 kişinin öldüğü olaylarda göstericileri kışkırttığı iddiasıyla hakkında ‘PKK'ya yardım ve yataklık etmek' suçundan dava açılan Büyükşehir Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir hakkında 2 yıl hapis cezası istendi.

Muş'un kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülen 14 teröristten 4'ünün Diyarbakır'da toprağa verilirken 4 gün süren sırasında göstericilerle görüşen Baydemir, “Acımız 14'tü, bu sabah itibarıyle 16'dır, Belki 1 saat sonra daha da fazlalaşacaktır. Şu ana kadar sizin cesaretiniz için sizlere canı gönülden teşekkür ediyoruz. Siz kimliğinize sahip çıktınız. Biz de sizinleyiz. Buna emin olun” dediği öne sürüldü. Bunun üzerine Baydemir hakkında, “PKK'ya bilerek isteyerek yardım etmek” suçundan TCK'nın 314/2-3 maddeleri uyarınca 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Osman Baydemir'in yargılanmasına Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya Baydemir katılmazken, avukatları hazır bulundu.

Savcı Sacit Yılmaz, davaya ilişkin esas hakkındaki görüşünü açıklarken, ifade özgürlüğünün, özgürlükçü demokratik devletlerin temelini oluşturduğunu, ayrıca insanın kişiliğini geliştirmesi açısından büyük önem taşıdığını hatırlattı. Savcı Yılmaz, şöyle devam etti:

“Yargıtay ve AİHM kararlarında, düşünceyi açıklama özgürlüğünün sadece sorunsuz olarak kabul edilebilecek düşünceler için değil, aynı zamanda devleti veya halkın bir bölümünü incitici, şoke edici veya rahatsız edici düşünceler için de geçerli olduğu vurgulanmaktadır. Bir kişinin düşünceyi açıklama özgürlüğü aynı zamanda başkalarının öğrenme özgürlüğünün kaynağı olup, düşünceyi açıklama özgürlüğü ortadan kaldırılır veya gereğinden fazla kısıtlanırsa sonuç da demokrasiye zarar verilmiş olur. Bunun için özgürce konuşabilmek, tartışıp bilgi edinmek demokratik devlet düzeninin vazgeçilmez öğeleridir. Demokrasi için bu kadar önemli olan düşünceyi açıklama özgürlüğünün kesin ve tartışmasız sınırlarını belirlemek oldukça zordur.”

Savcı Yılmaz, Osman Baydemir'in PKK'nın talimatları doğrultusunda kentte birçok zarara neden olan göstericilerle yaptığı görüşmede, kullandığı sözlerle onları yatıştırmaktan çok, çatışmada ölen 14 PKK’lıyı sahiplenildiğini ve o ana kadar yapılan eylemleri de övdüğünü savundu.

Savcı Yılmaz, Baydemir'in belediye başkanı olması, hukuk fakültesi mezunu olması ve avukatlık mesliğinde yıllarca çalışmış olması dikkate alındığında kullandığı sözleri söylerken bilinçli davrandığını belirtti. Yılmaz, “Cümleleri özellikle seçebilecek durumda olduğu, yaptığı konuşmayla o ana kadar ki işlenen suçu ve suçluları kasıtlı övdüğü açıktır. AİHM’nin Türkiye kararlarında açıkça belirtildiği gibi Osman Baydemir'in göstericilerle yaptığı konuşma basın ve yayın kuruluşları tarafından tüm ülkeye duyurulduğundan, terör örgütünün talimatıyla düzenlenen gösteriyi destekler mahiyetteki bu konuşma bölgedeki gergin ortamı daha vahim hale getirebilecek nitelikte olması nedeniyle sanığın bu konuşması ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez” dedi. Savcı Sacit Yılmaz, Baydemir'in TCK'nın 215'inci maddesi uyarınca ‘suçu ve suçluyu övmek' suçunu işlediğini, bu nedenle 2 yıla kadar hapis ile cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Sanık avukatı, savcının esas hakkındaki görüşüne karşı savunma için mahkemeden süre istedi. Dava, ileri tarihe ertelendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious