Osman Baydemir'e 5 yıl hapis istemi!

Osman Baydemir'e 5 yıl hapis istemi!.14188
  • Giriş : 16.12.2008 / 15:19:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile DTP İl Başkanı Nejdet Atalay hakkında 'Gerilla' benzetmesine 5 yıl hapis istemi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile DTP İl Başkanı Nejdet Atalay'ın terör örgütü PKK üyelerine ''gerilla'' dedikleri, bu nedenle terör örgütünün propagandasını yaptıkları gerekçesiyle 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

DTP, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü kamplarına yönelik kara harekatı nedeniyle 25 Şubatta düzenlediği basın açıklamasında yaptıkları konuşmadan dolayı haklarında dava açılan Osman Baydemir ile Nejdet Atalay'ın yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuksuz yargılanan sanıklar Baydemir ve Atalay ile avukatları Meral Beştaş Danış hazır bulundu.

Sanık Baydemir, savunmasında, iddianamede yer alan konuşmayı kendisinin yaptığını belirterek, ''Bu konuşmayı yaparken amacım ülkedeki acının son bulması için beklentilerimi, umutlarımı dile getirmek, eleştirilerimi yapmaktır. Suç işleme kastıyla hareket etmedim'' dedi.

Diğer sanık DTP İl Başkanı Atalay ise konuşma yaparken, suç işleme kastıyla hareket etmediğini söyledi.

-SAVCI 5 YILA KADAR HAPİS İSTEDİ-

Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı, hazırladığı mütalaasını okuduktan sonra mahkeme heyetine sundu.

Savcı, mütalaasında, sanıkların konuşmalarında terör örgütü PKK üyelerine ''gerilla'' dediklerini, bu nedenle terör örgütünün propagandasını yaptıklarını belirtti.

Sanıkların Terörle Mücadele Kanunu'nun ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçunu düzenleyen 7/2. maddesi uyarınca 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep eden savcı, mütalaasında şu ifadelere yer verdi:

''Temel insani değerlerini kaybetmeyen bütün insanlarca terör örgütü kabul edilen veya edilmesi gereken PKK terör örgütüne ve bu örgütün mensuplarına 'gerilla' demek suretiyle onların faaliyetlerini destekleyici, onaylayıcı ve topluma mazur, makul ve kabul edilebilir bir tutum içinde sunulması nedeniyle, sanıkların söz konusu suçtan ayrı ayrı cezalandırılması talep olunur.''

Sanıkların avukatı Danış, mahkeme heyetinden, iddia makamının mütalaasına karşı savunma hazırlamak üzere süre talebinde bulundu.

Avukat Danış'ın talebini yerinde bulan mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*