Osman Gazi feribotu hizmete girdi

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

İDO’nun ’’Osman Gazi Feribotu’’nun hizmete alınması ve İstanbul-Bursa hattının açılışı nedeniyle Yenikapı İDO Terminali’nde tören düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çağdaşlığın en önemli kriterinin ’’slogan atmak, vehim üretmek değil, eser ortaya koymak’’ olduğunu vurgulayarak, ’’Ne demek istediğimi görmek isteyen Türkiye’nin yollarına düşsün’’ dedi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, ülkeye kalıcı bir eser daha kazandırdıklarını belirterek, Osman Gazi ile bir süre sonra hizmete girecek olan ’’Orhan Gazi’’ hızlı feribotlarının yaklaşık 120 milyon dolara mal olduğunu söyledi.

Osman Gazi feribotunun hizmete alınmasıyla İstanbul-Bursa arasını 75 dakikaya, yani 1 saat 15 dakikaya indirdiklerini ifade eden Erdoğan, bütün sektörlerde şahlanan Türkiye’nin, deniz sektöründe bir özlemine daha kavuştuğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, 1994 yılında bu konuda başlattıkları çalışmalar kapsamında aynı adımı Bandırma için de attıklarını hatırlatarak, bunun bölgeye ciddi bir rahatlama getirdiğini ve bu hattın kaza riskini asgariye indiren, rahat, huzurlu ve konforlu seyahatler için tercih edilir hale geldiğini bildirdi.

Şimdi de aynı hizmeti İstanbul-Mudanya arasında verdiklerini anlatan Erdoğan, ’’Türkiye denizciliğiyle, hava taşımacılığıyla, kara yolları ve demir yollarıyla dünyanın en modern ülkeleri arasına katılıyor’’ diye konuştu.

Erdoğan, Karadeniz sahil yolundan sonra 3 tarafı denizlerle çevrili ülkenin denizlerini insanına kazandıran bir projeyi daha hayata geçirdiklerini dile getirerek, Osman Gazi feribotunun 1200 yolcu ve 225 araç kapasitesiyle bir örnek teşkil ettiğini kaydetti.

Feribotta sürat, huzur ve konfor bulunduğunu belirten Erdoğan, ’’Gerek İstanbullu ve Bursalılar, gerekse çevrede bulunanların artık kara yolunu tercih etmeyeceklerine inanıyorum. Osman Gazi ile bir süre sonra devreye girecek Orhan Gazi’yi tercih edecekler’’ dedi.

Hizmete giren feribotun esas öneminin hızından geldiğini vurgulayan Erdoğan, ’’Az önce firmanın CEO’suyla konuşurken ’dün denemede 45 knota kadar çıktık ’ dedi. 45 knota çıkmak, korkunç bir şey, çok çok önemli. Bu boğazda değil, açıldıktan sonra olan bir hız. Çevreyi rahatsız etmeyen bir hız olması bakımından önem arz ediyor’’ diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, iki şehir arasındaki mesafenin 75 dakikaya inmesinin, ekonomik değerinin de paha biçilmez kazanım olduğunu ifade ederek, ’’İstanbul’un adeta iki semti arasındaki mesafe kadar Bursa-İstanbul’un yakınlaşmış olması, ülkemize kazandırılan bu eserin önemini anlatmaya herhalde yeter de artar bile’’ dedi.

-DUBLE YOLLARININ ÖNEMİ...-

Böylece sadece iki şehrin değil, çevre illerin de birleştiğini vurgulayan Erdoğan, yapmakta oldukları duble yollarla deniz yollarının birleşmesinin kaza riskini minimize ettiğini söyledi.

Erdoğan, trafik kazalarının Türkiye için bir felaket olduğunu kaydederek, Aksaray’da yaşanan olayı örnek gösterdi.

Başbakan Erdoğan, ’’Bunlar şu yapmakta olduğumuz duble yolların önemini bize ifade ediyor. Belki orada duble yol olmuş olsaydı Aksaray felaketini yaşamayacaktık’’ diye konuştu.

15 bin kilometreye ulaşacak duble yollarla deniz, hava ve demir yolu ağının birleşmesinin insanın huzurunu arttıracağına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

’’İşte meydan, işte çağdaş Türkiye. Bu lafla olmuyor, icraat, kararlılık, yorulmak istiyor. Bu sevdalı olmayı, aşık olmayı gerektiriyor. Bu olmadan olmuyor. Eserleriyle güçlenen bir Türkiye var. Çağdaşlığın en önemli kriteri slogan atmak, vehim üretmek değil, eser ortaya koymaktır. Ne demek istediğimi görmek isteyen Türkiye’nin yollarına düşsün, batıdan doğuya, kuzeyden güneye Türkiye’nin nasıl bir şantiye haline gelmekte olduğunu görsün diyorum’’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious