Osman Paksüt'ün 'takip' iddiası TBMM gündeminde

Osman Paksüt'ün 'takip' iddiası TBMM gündeminde.15798
  • Giriş : 15.05.2008 / 20:49:00

Kemal Kılıçdaroğlu, Osman Paksüt'ün takip edildiği iddialarını soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Paksüt'ün, "Yaklaşık 2 aydır takip ve dinlenmeden şüphelendiği ve benzer ticari araçlarla takip edildiği ve bu araçların birinin plakasını emniyet yetkililerine verdiği, ancak aracın plakasının sahte çıktığı" bilgilerinin, basın organlarına yansıdığını belirtti.

Osman Paksüt'ün kendisini tanıtmasına karşın, görevli polislerin oluşan şüpheyi dağıtmak için aracın içine bakılmasını engellemesinin gerekçesinin ne olduğunu öğrenmek isteyen Kılıçdaroğlu, Atalay'a şu soruları yöneltti:

"Osman Paksüt, 2 ay boyunca aynı tipte araçlarla takip edildiğini ve takip olay yerinde araçlardan birinin plakasını Emniyet yetkililerine ilettiğini belirtilmektedir. Plakası emniyete bildirilen aracının tespitine ilişkin olarak basit bir plaka kontrolü dışında ne gibi incelemeler yapılmıştır?

Osman Paksüt'ün kullandığı güzergahlar üzerindeki kameralar incelenmiş midir?

Bir Yüksek Mahkeme yargıcının endişeler taşımasına neden olan olaylar yaşaması, yürütmenin hukuku baskı altına aldığı sonucunu doğurmaz mı?

Yargıçlar ve diğer kamu görevlilerinin üzerinde yasal olmayan şekilde yapılan dinlemelerle oluşturulan korku ve baskılar, demokrasiyle bağdaşmak mıdır? Benzer olayların yaşanmaması için ne gibi önlemlerin alınması düşünülmektedir?"

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergesinde, izleme konusunda eğitim alan Paksüt'ün, neden Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz'ı beklemeden ve yardım almadan olaya kendisinin müdahale ettiğini sordu.

Arıtman, AK Parti'nin kapatılması sürecinde bu tür uygulamalarla Anayasa Mahkemesi üyelerinin baskı altına alınmaya çalışılıp çalışılmadığını sorarak, "Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, çok sayıda ve yasal olmayan bir şekilde pek çok kişiyi dinlediği ortaya çıkan olaylarla anlaşılmaktadır. Emniyetin bu yasadışı dinleme olaylarını engellemek için ne gibi önlemler alacaksınız?" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious