Osman Pepe: "Bürokratlar cinayet ortağı "

Osman Pepe:
  • Giriş : 17.01.2008 / 09:23:00

ESKİ Çevre Bakanı Osman Pepe, kıyıya yakın balık çiftliklerle ilgili ilginç değerlendirmelerde bulundu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Balık çiftliklerinin taşınmasını istediği için çıkar gruplarının kendisiyle uğraştığını belirten Pepe, "Bakanla uğraşacağız, gitmesi için fon kurduk’ diye açıklamalar yaptılar. Ben ciddiye almadım, ama bu konuda kimse benim kadar omurgalı duruş sergileyemedi" dedi. Çevre Bakanlığı döneminde, çiftlik sahipleriyle arası açılan Pepe, yaşanan son olayların haklılığını bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi. Pepe, kendi durumunu Temel fıkrası ile anlatırken, "Temel ölmüş, mezar taşına ’Hastayum, hastayum dedüm, inanmadınız. Ne oldi?" diye yazmış. Benim durumunun da buna benziyor" dedi. Halen görevde bulunan bürokrat ve yöneticilere yönelik eleştirilerde de bulunan Pepe, şunları söyledi:

BENİMLE UĞRAŞTILAR Bakanlığım dönemimde, koylardaki ve kıyılara yakın yerlerdeki balık çiftliklerinin taşınması gerektiğini söylediğim zaman ’Bakanla uğraşacağız, bunun için fon ayırdık’ gibi açıklamalar yaptılar. Bunu bilmeyen kimse yok. Ama ben hiçbirini ciddiye almam. Bugün yaşananlar benim ne kadar haklı olduğumu, ne kadar doğru politikalar izlediğimi göstermiştir.

OMURGALI DEĞİLLER Bu konuda hiç kimse benim kadar omurgalı duruş sergilemedi, tavır ortaya koymadı. Balık çiftlikleriyle ilgili olarak ciddi çıkar grupları var. İşlerine çomak soktum, rahatlarını bozdum. Şimdi perişan olan o koyları, hem havadan, hem karadan tespit ettirmiştim. Gelinen noktada, ne kadar haklı olduğum, Türkiye’nin imajını, turizmini, doğasını ve geleceğini yok ettikleri bir kez daha ortaya çıktı.

KATLİAM VAR O koylardan gitmemek için direnen balık çiftlikleri ile onlara destek verenler şimdi yaşanan cinayete ortak olduklarını görmeliler. Ortada bir katliam vardır. Bazı bakanlıkların bürokratları dahil, iş dünyasından destek veren herkes, bu cinayete ortaktır. Onlar kendilerini bilir, ben isim vermeyeceğim. Yapılanların yanlış olduğunu kendileri de gördüler. Sadece o güzel koyları yok etmekle kalmadılar, kendileri de zarar gördü.

Balıkçı aldırmadı bürokrasi uzadı

GÜLLÜK Körfezi’nde bulunan balık çiftliklerindeki 400 bin çipuranın bir gecede ölmesine ’bürokrasinin’ yol açtığı ortaya çıktı. Çevre ve Orman Bakanlığı, geçen yıl ’Alg’ların çoğalması sonucu oksijen azaldı" uyarısında bulundu. Ancak organize olamayan balık çiftlikleri, bürokratik işlemlerin de uzamasıyla taşınamadılar. Bakanlığın yayınladığı tebliğin ardından, balık çiftliklerinin taşınma çalışmaları başladı. Yeni çiftliklerin kurulacağı yerlerin tespiti, buralara ilişkin ÇED raporlarının alınması, yerlerin kiralanması ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan ruhsat alınması süreçleri uzayınca çiftliklerin, balık ölümleri yaşanmadan taşınması sağlanamadı. Bir yıl önce yapılan "Oksijen azaldı" uyarısı rağmen Çevre ve Orman Bakanlığı, şu ana kadar 130 balık çiftliğinden 3’ünün ÇED başvurusu yaptığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious