Osman Pepe: Yaz kurak geçecek!

  • Giriş : 24.05.2007 / 21:34:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 2007 yazının son derece kurak ve sıkıntılı geçeceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pepe, ''Vatandaşlarımızın orman alanlarında yangın riski olan günlerde ve bölgelerde daha hassas olmalarını istiyoruz'' dedi.
Bakan Pepe, Ceylan Otel'de düzenlediği basın toplantısında, "Orman Yangınlarıyla Mücadele Eylem Planı"nı açıkladı.
Akdeniz iklim kuşağında ormanı olan ülkelerin kaçınılmaz bir olgusunun da orman yangınları olduğunu dile getiren Pepe, Türkiye'de de Hatay'dan başlayıp Akdeniz ve Ege sahil bölgelerinden İstanbul'a kadar uzanan kıyı bandının yangınlar açısından en kritik yerleri oluşturduğunu, buraların tüm ormanların yüzde 60'ına tekabül ettiğini söyledi.

"Yangınların yüzde 93'ü insan elinden"

Yangında erken uyarı ile hızlı ve etkin müdahalenin de çok önemli olduğuna dikkat çeken Pepe, son 10 yılda Türkiye'de orman yangınlarının yüzde 93'ünün çıkış nedeninin insanların ihmalleri, dikkatsizlikleri, kasıt ve kazaları olduğunu anlattı.
Bakan Pepe, gerek okullarda, gerekse orman köylerinde yoğun bir bilinçlendirme çalışması yaptıklarını hatırlattı. Halkın ormanla buluşması ve ormanla barışması için 56 ilde kent ormanı kurduklarını da kaydeden Pepe, böylece orman-vatandaş kucaklaşmasını sağladıklarını söyledi.
Çevre ve Orman Bakanı Pepe, yangına hassas bölgelerde 400 adet motosikletli seyyar ekip, 24 saat görev yapan 779 adet gözetleme kuleleri kurduklarını, ayrıca "Alo 177" yangın ihbar hattını da sürekli açık tutarak, gelen ihbarları değerlendirdiklerini kaydetti.
Orman yangınlarına hızla müdahale için bu yıl mayıs ayından itibaren 10 bin işçiden oluşan 755 ilk müdahale ekibi kurduklarını, ayrıca arozöz sayısını yüzde 30 artırdıklarını ifade eden Pepe, bu yıl kiralanan helikopterlerle birlikte 51 hava aracıyla orman yangınlarına müdahale edeceklerini anlattı.
Pepe, helikopter ve uçaklarla yangınlara hızlı müdahale için su alınacak havuz ve göletlerin sayısının da 600'e çıkarıldığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious