Osman Yağmurdereli: "Fazıl Say kalsın ben gideyim!"

Osman Yağmurdereli:
  • Giriş : 03.01.2008 / 01:30:00
  • Güncelleme : 03.01.2008 / 00:35:44

Sanat dünyasının sevilen isimlerinden Osman Yağmurdereli, son günlerde istemediği bir tartışmayla gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önce, Türkiye'den gideceğini söyleyen piyanist Fazıl Say'ın 'göbeğini kaşıyan adam' hakaretine maruz kaldı. Ardından medyanın tavrıyla sarsıldı. Fazıl Say'a hak verir ifadelerle yapılan haberler onu yaraladı. Yağmurdereli, medyanın kendisine karşı linç hareketi başlattığını düşünüyor. Bazı gazetelerin manşetten 'Göbeğini kaşıyan adam' diyerek kendisini aşağılamaya kalktığını, Fazıl Say gibi düşünmediği için hakaretlere uğradığını belirtiyor. Kırgınlığını ise şu cümlelerle dile getiriyor: "Say ve onun gibi düşünenler bir yere gitmesin. Ben bu ülkeyi terk etmeyi düşünüyorum. Böyle giderse bazıları bizim gibi düşünmüyorsun diye bu ülkede yaşama hakkını elimizden alacak."

Fazıl Say'ın, "İslamcılar kazandı, biz yüzde 30, onlar yüzde 70." şeklindeki sözlerini hatırlatan Yağmurdereli, bu cümleleri sanatçı hassasiyeti olarak değerlendirip destek verenlerin çıktığını vurguluyor. Ancak aynı çevrelerin sıra kendisine gelince ikiyüzlü davrandığını belirtiyor ve ekliyor: "Ben de sanatçıyım, bu toprakların insanıyım. Beni neden topa tutuyorsunuz? Yargısız infaz yapıyorsunuz?"

Fazıl Say'ın sözleriyle ilgili tartışmalar sürerken önce bir televizyon programına katılan Yağmurdereli, 'Fazıl Say'ın endişelerinin yersiz olduğunu' anlattı. Büyük sanatçı olmanın kimseye hakaret hakkı vermediğini söyleyen Yağmurdereli, "Sürekli gittim, gideceğim diyor. Gitmek istiyorum diyen bir insan durmaz. O saatten sonra bir sürü uçak kalktı. Onu burada tutan mı var? Yüzde 47 oy aymış bir partiyi sürekli karalamaya çalışması, onun bu halkı bir türlü anlamadığını gösterir. Onlar marjinal hayatlarına devam etsinler..." dedi. Bunun üzerine canlı yayına telefonla katılan Say'ın, Yağmurdereli için kullandığı "Kendisi hakikaten orada göbeğini kaşıyan adam durumundadır benim gözümde..." sözleri iki sanatçıyı dönülmez bir polemiğin içine soktu. Ancak Yağmurdereli, Say'ın bu sözlerinden çok bir gazetenin geçtiğimiz günlerde manşetten verdiği "Göbeğini kaşıyan adam gibi konuşuyor" şeklindeki habere içerlemiş. "Hedef gösterildim. Linç edildim. Yargısız infaza uğradım." diyen sanatçı, artık bu polemiğin devam etmesini istemiyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın 2008 Yahya Kemal Yılı dolayısıyla Fazıl Say'a şairin bir şiirini besteleme teklifinde bulunmasını da eleştiren Yağmurdereli, "Günay ile Say'a ve diğerlerine mutluluklar diliyorum." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious