Osmaniye'de AIDS paniği

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Osmaniye'de 3 kişide AIDS virüsünün bulunduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ziyarette İl Sağlık Müdürü Mehmet Cingöz, AIDS'in Türkiye'de 1985'te görülmeye başlandığını o tarihten bu yana vaka sayısının 2 bin 412' ye çıktığını en çok görülen illerin başında İstanbul geldiğini belirterek ilde 2 kişi taşıyıcı (HIV bulaşmış), bir kişi de hasta olmak üzere toplam 3 kişide AIDS tespit edildiğini kaydetti.

Dr Cingöz AIDS'in şu anda tedavisi olmayan bir hastalık olduğunu ilk defa 1981 yılında ABD'de tespit edildiğini belirterek Dünya'da 40 milyon kişinin AIDS virüsü taşıdığını söyledi. AİDS'in eliza testiyle anlaşılabildiğini aktaran Dr Cingöz bu testi ilde yapabildiklerini bildirdi.

Cinsel ilişki, kan ve kan ürünleri, organ ve doku nakilleri, hasta anneden çocuğa geçiş, enjektör ve diğer aletler ile AIDS virüsünün bulaştığını aktaran Dr Cingöz, "Anne sütü virüs geçiş riskini arttırır. HIV birçok vücut salgısında bulunur. Ancak sadece kan, meni ve vajinal salgılar aracılığı ile bulaşır. Vücutta yara veya kesi olmadıkça normal deriden virüs geçemez" dedi.

Dr Cingöz, HIV bulaşmasından sonra AIDS gelişmesi 6-12 yıl ortalama 5-6 yıl sürdüğünü aktardı.

Bu arada Vali Zübeyir Kemelek ise AIDS virüsüne karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek mikropların küçük olmasına rağmen etkilerinin çok büyük olabileceğini kaydetti.

Kemelek, AIDS günü dolayısıyla vatandaşlara sağlıklı günler temennisinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious