Osmaniye'de orman yangınları 50 kat arttı

Osmaniye'de orman yangınları 50 kat arttı.5797
  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Türkiye'de çevre bilinci geliştirilerek orman yangınları azaltıldı. Orman yangınlarının azalmasına en iyi örnek Osmaniye'deki istatistikler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüzölçümünün yarıdan fazlası ormanlarla kaplı Osmaniye'de 2 yıldır, 10 yılın en az kayıplı dönemi geçirildi. İlde 10 yılda ortalama 188 hektar orman alanı yangınlarla yok olurken bu oran son 2 yıl içerisinde yangınla bilinçli mücadele ile beraber 3,9'lara kadar düştü.

Yangınlarla mücadele etmeyi öğrendiklerini aktaran Osmaniye Orman İşletme Müdürü Mustafa Eroğlu, başarılarının sırrını vatandaşlarla yaptıkları işbirliğine bağladı.

Vatandaşların ormanlara sahip çıkması ile beraber orman yangınlarının azaldığını belirten Eroğlu, yaptıkları organizasyonlar ile de yangınlara anında müdahale ettiklerini ve büyümeden söndürdüklerini söyledi.

Yangınların öncelikle vatandaşların duyarlılıkları sayesinde halledilebilecek bir mesele olduğunu kaydeden Eroğlu, "Soruna doğru teşhis konulunca orman yangınları ile mücadele de kolaylaştı. Kent ormanları sayesinde çevre bilinci geliştirildi. Vatandaşlar ormanlık alana girdiklerinde daha duyarlı davranıyorlar. Ayrıca Alo 177 hattına yapılan ihbarlarla yangınlara anında müdahale etme imkânı yakaladık." diyor.

Yangına müdahale süresinin kısaldığını aktaran Eroğlu, yangın sezonunun başladığını ve yangınla ilgili gerekli tedbirleri aldıklarını dile getiriyor.

Orman yangınlarında geçtiğimiz yıl 3,9 hektar kayıp yaşadıklarını kaydeden Eroğlu, "Bu oran son 10 yılın en düşük oranı. Türkiye genelinde ormanla yangınları ile mücadele de ilk 10 giren iller arasındayız" ifadelerini kullandı.

Eroğlu, "8 gözetleme kulemiz olası yangınlar için tetikte. 150'nin üzerindeki yangın ekibimiz gerekli donanımları ile beraber 24 saat yangına müdahale için bekliyor. Adana'da bulunan bir yangın söndürme helikopterimiz olası bir yangında burada olacak. Yangınlarla ilgili gerekli teknik çalışmalarımızı tamamladık." dedi.

Amaçlarının yangının yaşanmadığı bir sezon geçirmek olduğunu belirten Eroğlu olası yangınlara da müdahale etmek için hazır olarak beklediklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious