Osmaniye'de ünlülerin tarihi kökenleri açıklanacak

Osmaniye'de ünlülerin tarihi kökenleri açıklanacak.13858
  • Giriş : 26.12.2007 / 05:15:00
  • Güncelleme : 26.12.2007 / 00:36:20

Tarihçi Cezmi Yurtsever bugun Osmaniye'de açacağı sergide ünlülerin tarihi kökenlerini açıklayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kınık şehrini bulma çalışmaları sonrasında ulaştığı ilginç bilgi ve belgeleri bugun Cumhuriyet Meydanı'nda bir sergi ile kamuoyuyla paylaşacağını aktaran Yurtsever, ayrıca Barzani ailesi ile ilgili çarpıcı bir dosyayanın elindi olduğunu ileri sürdü.

Serginin açılacağı meydanda bir basın toplantısı düzenleyen tarihçi Cezmi Yurtsever "Çukurova'nın Soyağacı" adlı sergide çarpıcı bilgi ve belgeleri açıklayacağını dile getirdi.

Osmaniye'nin kayıp Kınık kentini bulma çalışmaları sayesinde yöredeki aşiret ve ailelerin köken bilgilerine ulaşıldığını, soy ağacı sergisinde 1909 Adana iç savaşında Çukurova kentlerine yıkım getiren Ermeni Papaz Muşeg'in hakkında da bilgiler verileceğini belirten Yurtsever, "Devlet Bahçeli, Yaşar Kemal, Hülya Avşar, Murat Belge, Necmettin Erbakan, Yusuf Halaçoğlu gibi ünlülerin ve Barzani ailesinin köken bilgilerine de yer vereceğim. Amacım insanları kökenlerinden dolayı suçlayan, ayrı etnik kimlik vererek toplumsal ayrışmaya siyasi destek veren Batı emperyalizminin bakış açısına derin tarihi sorgulama yaparak kamuoyunu bilgilendirmek." dedi.

25-29 Aralık tarihleri arasında açık kalacak olan sergiye ilgi duyan herkesi davet ettiğini belirten Yurtsever, bu sergiyi ise 1909 yılında Ermeni katliamlarına karşı duran Osmaniye Valisi Mehmet Asaf Bey'in anısına açtığını kaydetti.

Çalışmaları esnasında Türkiye'de ilk kez 1909 yılında Adana'da yaşanan iç savaşın sorumlusu Papaz Muşeg Mesrobyan'm özel fotoğraf ve belgelerine de ulaştığını ileri süren Yurtsever, "Hınçak Partisi'nin kurucuları arasında yer alan Muşeg, 1906 yılında Adana Ermeni Kilisesi'ne Piskopos olarak atandı. Silahlı örgüt kurdu. Nisan 1909 yılında Adana'da 2 Türk'ün öldürülmesi olayını büyüterek iç savaşı bütün Çukurova'ya yaydı. Osmaniye'nin Soy Ağacı fotoğraf belge ve kitap sergisini Mehmet Asaf Bey'in hatırasına açıyorum." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious