Osmaniyeli kırtasiyeciler ayaklandı

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

İlköğretim ve lise kitaplarının öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılması uygulaması geçilmesi kuşkuları da beraberinde getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kırtasiyeciler dağıtım ihalelerine kuşkuyla bakıyor. Osmaniyeli kırtasiyecilerin büyük çoğunluğu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan okul kitapları dağıtım ihalesine kuşku ile bakıyor. İlin belli başlı 26 kırtasiyecisi imza toplayarak ihaleye itiraz etti.
Kendilerine davetiye çıkarılmadan ihalenin yapıldığını savunan kırtasiyeciler ihalenin oldubittiye getirildiğini iddia ediyor. İtirazın altında imzası bulunanlardan Zirve Kitap Kırtasiye sahibi İbrahim Çaldır 200 Bin YTL’ yi bulan okul kitapları dağıtım ihalesinin kendilerine haber verilmeden yapıldığını iddia etti.

İhalenin usullere göre yapılmadığını aktaran Çaldır, konuyla ilgili valiliğe şikayet dilekçesi verdiklerini kaydetti. İldeki kırtasiyeciler olarak konuyla ilgili mağdur durumda olduklarını bir çok kırtasiyeci gibi kendilerinin de bu ihaleye bel bağladığını ifade eden Çaldır ihalenin yeniden yapılması gerektiğini dile getirdi.

Çaldır “Biz kırtasiyeciler olarak ihaleye girmeye hazırlanırken ihale tarihini öğrenmek için Milli Eğitime gittiğimizde ihalenin bitmiş olduğunu öğrendik. Bu ihalenin biz kırtasiyecilere haber verilmeden davetiye çıkarılmadan yapılmış olması bizlerde kuşku uyandırmaktadır” diye konuştu.

Milli Eğitimin burada güvenilirliğini kaybettiğine inandıklarını aktaran Çaldır “Nasıl iştir anlamadım. Tamam, benim haberim yok. Davetiye çıkardılar duymadım diyelim, peki benim dışımdaki 25 kırtasiyecinin de mi haberi yok. Demek ki bizlere haber verilmeden bir oldubitti yapılarak ihale yapılmış. Biz milli eğitimin daha şeffaf olmasını ve ihaleyi usullerine göre yapmasını bekliyoruz. Bize göre ihale yenilenmeli ve milli eğitimin üzerindeki kuşkular ortadan kaldırılmalıdır” dedi.

Dağıtım ihalesinin yeniden yapılmadan Milli eğitime kırtasiyecilerin kuşkuyla bakacağını dile getiren çaldır Valilik makamına 26 kırtasiyecinin imzasıyla ihalenin yeniden gözden geçirilmesi için dilekçe verdiklerini vurguladı.

Bu arada İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bayram Kaymak dağıtım ihalesinin usullere göre yapıldığını belirterek kırtasiyecilerin yaptığı itirazın bilirkişi tarafından incelendiğini ve ihalede herhangi bir usulsüzlüğe rastlanmadığını bildirdi. İhalenin bir oldu bittiye getirilmediğini 11 firmaya teklif verdiklerini belirten Kaymak ihalenin yenilenme imkânın olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious