Osmaniyeliler Cerrah'ı nasıl bekliyor?

Osmaniyeliler Cerrah'ı nasıl bekliyor?.9435
  • Giriş : 13.06.2009 / 10:30:00
  • Güncelleme : 13.06.2009 / 11:44:38

İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah, Osmaniye Valiliği'ne atandığını İspanya'da öğrendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Daha önce yurtdışı gezisine çıktığında Sinagog bombalamaları ve Hrant Dink cinayeti gerçekleşen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, bu kez İspanya'da iken Osmaniye Valisi oldu. Sivas Emniyet Müdürlüğü'nden İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevine 2003 yılının Mart ayında atanan Celalettin Cerrah, Valiler Kararnamesi ile tekrar il değiştiriyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 7'nci yılına girerek rekora imza atan Cerrah, Osmaniye'ye vali atandığı haberini İspanya'da aldı. Yaklaşık 3 ay önce Avrupa Üniversitesi tarafından verilen fahri doktora ünvanını almak üzere İspanya'da bulunan Cerrah'ın her yurt gezisinde bir olayın olması ise dikkat çekti. 2003 yılında El-Kaide örgütü tarafından İstanbul'da düzenlenen Sinagog saldırılarında yurtdışında bulunan Cerrah, 2007 yılında Hrant Dink'in öldürülmesi olayında da yurtdışı gezisindeydi. Rekortmen emniyet müdürü söylediği sözlerle de her zaman tartışıldı. Cerrah, Dink suikastından 5 gün sonra yaptığı açıklamalarda "Milliyetçi reflekslerle işlenmiş bir cinayet" diyerek, kamuoyu tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Cerrah'ın, 2006 yılındaki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, örgüt pankartı açan bir grup üniversite öğrencisinin vatandaşlar tarafından linç edilmek istenmesi olayında da, "Vatandaşlar haklı tepkilerini kullandılar" yorumunda bulunması büyük tartışmalara yol açmıştı. İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun veliahtı olarak bilinen Bayram Ali Çoşkun isimli hocayı vaaz verirken bıçaklayarak öldüren saldırganın, cami cemaati tarafından linç edilerek öldürülmesi olayının ardından, "Saldırgan başını minbere vurarak kendini öldürmüştür" şeklindeki açıklamaları da gündeme oturmuştu.

'GAZCI KARDEŞ' YEMEK ODASINDA

Cerrah 2008 1 Mayıs'ında polisin çok sayıda gaz bombası kullanması nedeniyle de İstanbul Valisi Muammer Güler ile birlikte SABAH gazetesine "Gazcı kardeşler" olarak manşet olmuştu. Cerrah'ın bu haberi çerçeveletip, makamında yemek yediği odaya astığı biliniyor. Cerrah, 2006 yılında Beyoğlu Emniyet Müdürü Ali Gedik'i yardımcılığına getirip, Organize, Mali, Narkotik, Bilişim gibi hassas şubeleri kendisine bağlayarak tartışmalara yol açmıştı. Cerrah'ın ses getiren son icraatı, kepsiz yakaladığı biri kadın 5 polis memurundan 'selam mangası' kurması ve her emniyete giriş-çıkışında selam durdurması olmuştu.

Adana'dan Osmaniye'ye geçmek ne ki? Atladım arabaya 1 saat sonra oradaydım. Geliş sebebimle, kentte sabahtan beri konuşulanları yan yana gitirirseniz; eskilerin tabiriyle "mevzu bir lakin rivayet muhtelif" durumu aynen. Malum, yeni kararnameyle pek çok ilin olduğu gibi Osmaniye'nin de valisi yer değiştirdi, Tekirdağ'a çıktı tayini. Yerine İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah çiçeği burnunda vali oldu. Her yerde her düzeyde dedikodusu, yorumu bol olur bu tayinlerin. Ama Osmaniye'de bizzat gözlem yapayım. Bakayım bizim kentin emniyet baş müdürü vali olaraktan nasıl karşılandı Osmaniye'de.

CERRAH BABA
Taksi durağı benim de ilk durağım. Şoför milletinin kulağı delik dili gevşek olur. Yani konuşlmayı pek severler.
- Ne diyorsunuz Cerrah Vali işine?
- Cerrah Baba yakışır şehrimize. Kendisini sever sayar gelmesinden şeref duyarız.
- Seni yağcı. Nereden tanırsın Cerrah'ı?
- Abi tam sekiz sene İstanbul'da direksiyon salladım. Pera Palas önündeki duraktaydım. İyi bilirim yani.
- Sen ne diyorsun kirli sakallı kardeşim?
- Abi Cerrah Vali disiplini severmiş. Sakallı taksicilere gıcık kaparmış diye duydum . Keseceğiz mecburen.
- İstersen kesme. Berberde kesmezsen, Cerrah'i müdahaleyle kesersin (gülüşmeler)
Sonra Osmaniye'nin tam 6 vali görmüş kadim belediye zabıta memuru İbrahim Kavuklu'ya soruyorum.
- Savaş Abi televizyondan izlediğimiz kadarıyla babayiğit bir adam. Osmaniye'mize daha bir düzen bir güzellik daha katacaksa ne mutlu.
- Düzen mi bozuktu burada?
- Yok yani öyle değil de İstanbul tecrübesi büyük olur tabii.

'HAYIRLI OLSUN'
Sonra meydana yürüyüp gençlerle, hanımlarla, esnafla yani top yekûn her türden yurttaşla görüşüyorum. Kendimi de aradan çekip yorumları alt alta sıralıyorum
Acaba sürgün mü, rütbe tenzili mi mükafat mı? Bunu iyi düşünmek lazım. Yine de hayırlı olsun
Bana kalırsa hem kalbini kırmadan terfi ettirdiler hem de başarısız kaldığı noktalardan gizli müeyyide uyguladılar. Hrant Dink olayı, kesik baş cinayet faili Cem denen o çocuğun yakalanamaması bardağı taşırdı derim.
Osmaniye MHP tandanslı bir kent. Devlet Bahçeli buranın evladı. Celalettin Cerrah buraya vali atanıyor. Ne demek istediğimi anlayın Savaş Bey.

Güler: Terfi etti

İstanbul Valisi Muammer Güler, Celalettin Cerrah'ın Osmaniye Valisi olarak atanmasını önemli bir terfi olarak değerlendirerek, "Şimdiye kadar en uzun görev yapan İstanbul Emniyet Müdürü oldu. Hayırlı uğurlu olsun diyorum" dedi. Güler, "Yeni İstanbul Emniyet Müdürü kim olacak" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Yerine gelecek belli değil ama mutlaka tecrübeli biri olacaktır. Bu bir bayrak nöbetidir." Vali Güler, Münevver Karabulut'un öldürülmesiyle ilgili soru üzerine "Suçlu veya suçlular ergeç yakalanacak, adalete teslim edilecektir. Bunun başka çıkar yolu yoktur. Kim olursa olsun, nerede olursa olsun" dedi.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*