Osmaniye'ye eğitim fakültesi istiyor

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Osmaniye'ye Mühendislik Fakültesi kurulmasının ardından eğitim fakültesi kurulması için çalışma başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Düziçi ilçesine kurulması düşünülen eğitim fakültesi için bir grup heyet Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ile temasa geçti.
Vali Zübeyir Kemelek başkanlığındaki heyet, ilçeye fakülte kurulması için YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'i makamında ziyaret etti. Heyet, önce Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Şener Eruygur'u ziyaret ederek fakülte için destek istedi.
İlçenin eğitim geçmişinden yola çıkarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne (KSÜ) bağlı bir eğitim fakültesi kurulmasıyla ilgili Düziçi Kaymakamı Ahmet Yurtseven, Düziçi Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Haydar Algan'da ziyarete katıldı.
Ziyarette ilçenin eğitime verdiği önemden köklü öğretmen yetiştirme geçmişinde bahseden Vali Zübeyir Kemelek, ilçelerinde bu geleneği devam ettirmek ve geliştirmek amacıyla eğitim fakültesi kurulmasını istediklerini kaydetti.
Konuyla ilgili KSÜ Rektörlüğü'ne başvuruda bulunduklarını valilik ve kaymakamlık olarak bu girişimi desteklerini aktaran Vali Kemelek, fiziki alt yapı anlamında kamu kuruluşları olarak yardımcı olacaklarını YÖK Başkanına iletti.
Bu arada YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in ise ilçelerde imkânların kısıtlı olduğu yerlerde özellikle eğitim fakültesi kurulmasına sıcak bakmadıklarını ancak Düziçi'nin eğitim konusundaki geçmişi ve ilçe halkının bu konudaki gayretlerini göz önüne alarak teklifi destekleyeceklerini bildirdi.
Eğitim fakültesi kurulması ile ilgili teklif KSÜ senatosunda karara bağlandıktan sonra YÖK'e gidecek. YÖK'ün kararının ardından Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek.
Öte yandan bir dizi açılış ve temel atma törenleri için Osmaniye'ye gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'te Osmaniye'ye haziran ayı içerisinde üniversite kurulacağı müjdesini vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious