Osmanlı Avrupa’da!

  • Giriş : 06.03.2006 / 00:00:00

Atalarımız belki kapılarına dayandığı Roma’yı almaktan vazgeçti, Viyana surlarından geri döndü; ama Türkler her zaman, “sınırlarına dahil olmak için uğraştığımız” Avrupa’da vardı ve bugün de bütün değerleriyle varlığını sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Evet, bu bir “klasik gurbetçi” hikayesinden ziyade; yüzyıllar öncesinden Avrupa’nın “dev”leri; Fransa, Almanya ve İtalya’ya yerleşmiş “yeniçeri”nin hikayesi!

Türk’ü tanıtıyorlar
Avrupa’da, şimdiye kadar pek bilinmeyen ve yüzyıllarca geçmişi olan Türk köylerinde yaşayan halk, her yıl kutladıkları festivallerle Türk adet ve örflerini hem yeni nesillere aktarıyorlar, hem de “Türk’ün medeniyetini” Avrupalı’ya anlatıyorlar. Festivaller o kadar bizden ki; giysilerimizden bıyığımıza kadar herşey bizi geçmişe taşıyor! Hatta; topluluğun en yaşlısı “Sultan” oluyor ve “İl Turco”yu temsil ediyor. Ve buralardaki Türk bayrağı, kendi ülke bayraklarından da fazla benimseniyor. İşte o köylerden biri; İtalya-İsviçre sınırındaki Moena... Manzori Dağları’nın eteğinde kurulmuş bu küçük Türk köyünde kendisine Türk diyenlerin hepsi İtalyan. Bundan 323 yıl önce; Viyana kuşatmasının ardından yaralı bir Türk yeniçeri, donmak üzereyken kendisini bir Ausburglu (köyün bağlı olduğu dükalık) bulur ve iyileştirir. Ardından burada bir kızla evlenen yeniçeri, “Osmanlı erkeği” görünümüyle “köyün ağası” haline gelir. O sıralar Ausburg Dükalığı’nın askerlerinin topladığı haksız vergilere karşı da köy halkını ayaklandırır ve kahraman haline gelir.

Benliğiyle yaşar
Hiçbir zaman Avrupalı’ya ayak uyduramayan kahramanımız; başındaki sarığı ve belindeki kılıcıyla adetlerini, yörenin insanlarına öylesine sevdirir ve benimsetir ki; o günden bu güne Türk köyü, gelenekleriyle dimdik varlığını sürdürür. Moena’da her yıl bu yeniçeri adına festival düzenlenir, belediye başkanına kadar herkes Osmanlı kıyafeti giyer, her yer Türk bayraklarıyla donatılır ve başlar geleneklerimiz bir bir icra edilmeye...

Osmanville
Fransa’nın kuzey bölgesinde bulunan Osmanville, “Osman’ın şehri” anlamına geliyor. Başkent Paris’e 6 saat uzaklıktaki Osmanville, Avrupa’daki Türk kasabalarından biri. Osmanlı gemilerinin buradaki limanlara uğradığı ve bazı Türk askerlerinin burada kalıcı olarak konakladığı belirtiliyor. Dükkanların çevrelediği kasaba meydanında bulunan bir binanın duvarında, 5 metre yüksekliğinde bir Osmanlı askeri resmi kazınmış. O dönemlerde ticaret yapan Osmanlılar’ın getirdiği ipekler, bugün burada hâlâ satılıyor. Cadde üzerindeki bir Osmanlı lokantasının da girişinde, meşhur pala bıyığıyla Osmanlı’yı temsil eden bir Türk maketi bulunuyor.

Turquestein
Bu Türkistan, başka Türkistan! Avrupa’nın ortasında, Fransa ile Almanya’nın sınır taşlarını oluşturuyor. Bir adım ötesi ise Lüksemburg. Türkistan; Fransa’nın doğusunda, Metz şehrine 95 kilometre mesafede dağlık bir vadi içine kurulmuş. Mazisi 11 asra dayanıyor. Ancak buranın kültürünün temelini de bir Türk yeniçerisi atmış...

Türklükle gurur duyarız
İtalyanlar’ın “İl Turco” olarak benimsediği, Roma’ya 700 kilometre uzaklıktaki şirin Türk köyü Moena’yı, Türkoloji Profesörü Anna Masala keşfetmiş. Ailesiyle Alpler’de gezerken, birden “Turchia” yazan bir ok işareti gördüğünü söyleyen profesör, hayretini şöyle dile getiriyor: “İşareti takip ettiğimde bol çiçekli, ahşap evlerle dolu bir meydanda bulduk kendimizi. Meydanın ortasında bir çeşme vardı, üzerinde de yeniçeri büstü bana bakıyordu. Donakaldım! Burası ‘Türk’ü yaşayan ve asırlarca bunu koruyabilen bir Türk köyüydü!” Moena’da yaşayan toplumun faaliyetlerini anlatan belediye başkanının söyledikleri de şaşırtıcı: “Çoğumuz, bırakın İstanbul’u; Türkiye’yi, hatta Roma’yı bile bilmeyiz. Kitaplardan, televizyonlardan gördüğümüz kadarı ile Türk geleneklerini yaşatırız. Şimdi köyün en yaşlısına bile Türkiye hakkında bir şey sorsanız bilmez. O, sadece Türk olmakla gurur duyar...”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious