Osmanlı eseri restore ediliyor

  • Giriş : 19.11.2006 / 00:00:00

Romanya'daki en eski Osmanlı eseri olan Mangalya Esmahan Sultan Camii, Türk işadamları tarafından aslına uygun bir şekilde restore ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Caminin restorasyonunu üstlenen hayırsever işadamı Tunç Çapa, Osmanlı eserlerine sahip çıkmayı vazife bildiklerini söyledi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in camiyi ziyaretinde yenileme hakkında bilgi veren Çapa, "Tarihi eserlere sahip çıkmak devletin üstüne farzdır; devlet yapmadığı takdirde milletin üstüne vacip olur." dedi.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek Romanya gezisinin son durağı olarak, Anchor Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Çapa'nın restore ettirdiği Mangalya kasabasındaki Esmahan Sultan Camii'ni ziyaret etti. Cami ziyaretinde Bakan Çiçek'e yenileme süreci hakkında bilgi sunan Tunç Çapa, Osmanlı eserlerine sahip çıkmayı vazife bildiklerini belirterek "Tarihi eserlere sahip çıkmak devletin üstüne farzdır; devlet yapmadığı takdirde milletin üstüne vacip olur." dedi.
Romanya'daki ilk beş tarihi eser arasında yer alan Esmahan Sultan Camii'nin plan ve rölevesini Romen Ulusal Müzesi arşivinden çıkarttıklarını belirten Çapa, 12 kişilik bir profesör kadrosuyla aslına uygun bir mimari proje hazırlandığının altını çizdi. Caminin aynı zamanda müze olarak farklı dinden insanlar tarafından ziyaret edildiğini hatırlatan Çapa, camiyi masraftan kaçınmayarak kültürümüze ve dinimize yakışır bir şekilde yenileyeceklerini ifade etti.
Tunç Çapa'ya "Marifet parayı kazanmakta değil harcamaktadır, siz harcanacak en güzel yeri bulmuşsunuz." sözleriyle iltifat eden Bakan Cemil Çiçek ise, tarihi eserlerin bütün insanlığın ortak malı olduğu üzerinde durdu. Sözlerini "Ne mutlu ki bu eseri onarmak size nasip oldu. Burada yaptığınız cami gibi Allah size cennette bir köşk nasip eder." temennisiyle devam ettiren Bakan Çiçek, Tunç Çapa'ya günün anısına kristal bir kupa hediye etti.
Avlusuyla, kabristanıyla, gasilhanesi ve abdesthanesiyle tamamen aslına uygun restore edilecek olan Esmahan Sultan Camii için 600 bin euro harcanacak. Mimar Bülent Güngör'ün proje yönetimini üstlendiği restorasyon 14 ayda tamamlanacak.
1524 yılında inşa edilen cami, adını Sultan 2. Selim'in kızı ve Sokullu Mehmet Paşa'nın hanımı Esmahan Sultan'dan alıyor. Caminin avlusunda Esmahan Sultan'ın akrabalarına ait kabristan bulunuyor. 1828 yılındaki savaş ve 1 yıl sonraki depremden dolayı ağır hasara uğrayan Esmahan Sultan Camii inşaatında kesme taş kullanılmış. Pencereleri balkonlu olan caminin giriş bölümünde revak bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious