Osmanlı ile ilgili ezber bozan iddia

Osmanlı ile ilgili ezber bozan iddia.12723
  • Giriş : 24.05.2009 / 08:00:00
  • Güncelleme : 24.05.2009 / 00:06:18

Prof. Halil İnalcık, Osmanlı Devleti'nin 1299 yılında Söğüt'te değil, 1302'de Yalova'da kurulduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeni veriler ışığında Devlet-i Al-i Osman'ın kuruluş tarihi ve kurulduğu yer konusundaki bilgiler değişiyor.

Yaşayan en büyük Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın, Osmanlı Devleti'nin 1299'da Söğüt'te değil 1302'de Yalova'da kurulduğunu söylemesi gündem oluşturdu.

Bizans sınırında küçük bir beylik olarak ortaya çıkan ve kısa zamanda bölgenin en büyük gücü haline gelen Osmanlı Devleti'nin kuruluşu hala tam olarak aydınlatılamadı. İnalcık'ın Osmanlı'nın Yalova'da kurulduğu iddiasına Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu da destek verdi. Eruslu Osmanlı'nın kuruluş tarihinin kayıtlara 1299 olarak geçtiğini, ancak yapılan bilimsel çalışmaların 1302 yılını ve Yalova'yı gösterdiğini söyledi.

TARİHCİLER MASAYA YATIRACAK

Tarih alanında Türkiye'nin en önemli isimleri olan kişilerin de bu savı desteklediklerini ifade eden Prof. Dr. Eruslu, Bilkent Üniversitesi Osmanlı Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İnalcık, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Emecen, Fatih Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İpşirli ve Yalova Üniversitesi'nden bir öğretim üyesinin bu sempozyuma konuşmacı olarak katılarak, yapılan bilimsel çalışmaları ortaya koyacaklarını dile getirdi.

(Yeni Şafak)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*