ÖSS çetesine operasyon: 10 tutuklama

ÖSS çetesine operasyon: 10 tutuklama.10437
  • Giriş : 16.06.2009 / 21:51:00

Şanlıurfa merkezli toplam 11 il ile KKTC'de yapılan eş zamanlı operasyonlarda, başkalarının yerine para karşılığı ÖSS'ye girilmesi olaylarıyla ilgili 10 kişi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edinilen bilgiye göre, organizatörlüğünü A.G., İ.A., M.Y., H.Y. ve M.A.'nın yaptığı bir grubun, üniversitelerde okuyan öğrencilerin para karşılığı ve ölüm tehdidi ile ÖSS'ye girecek olan üniversite adaylarının yerine sınava sokulacağı bilgisini edinen Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri harekete geçti.

Şanlıurfa'da 30, Van'da 1, Ankara'da 1, Gaziantep'te 6, Batman'da 1, Adana'da 3, Kocaeli'de 2, Mersin'de 6, İstanbul'da 1, Diyarbakır'da 4, Aydın'da 1 ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) de 1 üniversite adayının yerine sınava girileceğini belirleyen polis, adı geçen toplam 11 il ile KKTC'de ÖSS'nin yapıldığı Pazar günü eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi. Düzenlenen operasyonlarda 9 kişi yakalandı.

KKTC'deki zanlının dışındaki 8 kişi, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen şahısların üzerinde 4 adet sahte nüfus cüzdanı ile 1 adet imzalanmış boş senet bulundu. Polis, organizatörlere ait olan Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki bir evde yaptığı aramada ise, terör örgütü PKK'ya ait doküman ele geçirdi. Çetenin terör örgütü PKK ile de bağlantısının bulunduğunu belirleyen polis, zanlıları sorguya aldı.

Sorgulamaları tamamlanan Şanlıurfa'daki 8 zanlı, yoğun güvenlik önlemleri arasında adliyeye sevk edildi. KKTC'de gözaltına alının 1 kişinin dışında 2 kişi daha gözaltına alınarak, adliyeye sevk edildi.

Şanlıurfa Adliyesi'nde 8 zanlıdan 1'i, savcılık tarafından serbest bırakılırken; tutuklama talebi ile hakim karşısına çıkarılan 7 kişi ile KKTC'deki 3 kişi 'Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak ve Üyesi Olmak', 'Resmi Belgede Sahtecilik', 'ÖSS'ye Başkalarının Yerine Adam Koymak' ve 'Haksız Kazanç Elde Etmek' suçlarından tutuklanarak cezaevine konuldu.

Operasyon kapsamında 10 kişinin arandığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*