ÖSS form teslimde yarın son

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Üniversite adaylarının, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) tercih formlarını teslim süresi yarın mesai saati bitiminde sona erecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adaylar, ÖSYM'nin kendilerine gönderdiği Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan kurallara uygun olarak doldurdukları formları, “başvuru merkezi” olarak görev yapan lise müdürlükleri, Açıköğretim Lisesi irtibat büroları, ÖSYM sınav merkezi yöneticilikleri ve ÖSYM bürolarına teslim edebilecekler.

Tercihler, internet yoluyla da ÖSYM'ye gönderilebilecek. Bu yolu kullanacak adaylar, “www.osym.gov.tr” internet adresinden gerekli bilgilere ulaşabilecekler.

Adaylardan, 2006-ÖSS'ye girip 160 ve üstünde puan alanlar, 2006-ÖSS'ye girip aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına sahip olanlar ve sadece sınavsız geçiş için başvuranlar tercih yapabilecek. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına yerleşmek isteyen adayların ise tercih formu doldurmalarına gerek bulunmuyor.

Tercih yapacak adayların, kendi alanlarında veya alanları dışında yazacakları programlara dikkat etmeleri gerekiyor. Adaylar, lisede okudukları alanla ilgili bir programı tercih ederlerse ÖSS belgelerindeki 0.8 katsayısıyla çarpılarak hesaplanmış puanlarını, alanları dışında bir programı tercih etmek istiyorlarsa 0.3 katsayısıyla çarpılarak hesaplanmış puanlarını göz önünde bulunduracaklar.

Sınavda 160 ve 185 arasında puan alan adaylar meslek yüksekokulları ile Açıköğretim programları, 185 ve üstünde puan alan adaylar da lisans programları arasından tercih yapabilecekler.

Adaylar, ÖSS sonuç belgelerindeki SÖZ-1, SAY-1, EA-1 puanlarıyla meslek yüksekokullarına veya bazı lisans programlarına, SÖZ-2, SAY-2 ve EA-2 puanlarıyla lisans programlarına yerleştirilecekler. DİL puanlarıyla üniversitelerin yabancı dille ilgili bölümleri tercih edilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious