ÖSS heyecanı başladı

  • Giriş : 18.06.2006 / 00:00:00

Öğrenci Seçme Sınavı(ÖSS) 09:30'da başladı. 1 milyon 537 bin 433 adayın katıldığı sınav 195 dakika sürecek. Sınav sonuçları Temmuz ayının son haftasında açıklanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adayların sınav boyunca çağrı cihazı, cep telefonu ve benzeri haberleşme araçları, cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıtlar, hesap makinesi, bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, silah ve benzeri teçhizat, müsvedde kağıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlarla sınava giremiyorlar.

Salona yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra, salon başkanları sınavda uyulanacak kuralları öğrencilere hatırlatırken, test sorularını yanıtlamak için kullanılacak cevap kağıtları dağıtıldı. Cevap kağıdındaki gerekli yerler adaylar tarafından doldurulduktan sonra soru kitapçıkları da dağıtılarak sınav başlatıldı.

Bu seneki sınavda ÖSYM'ce bazı değişikliklere gidildi. Bu yıldan itibaren, adaylar tuvalet izni kullanabilecek. Tuvalet izni için binalarda veya salonlarda kadın ve erkek görevliler bulunacak. Bayan adaylar bayan görevliler eşliğinde, erkek görevliler erkek görevliler eşliğinde tuvalet iznini kullanabilecek.

Sınav saat 09.30'da başlayacak ve tek oturumda 195 dakika süreyle gerçekleştirilecek. Sınavda, 30'ar soruluk toplam 8 test yer alıyor. Ön lisans programlarını tercih edecek adayların ilk 4 testi yapmaları yeterli olacak. Lisans programlarını tercih edecek adayların ise bu 4 teste ek olarak, alanları doğrultusundaki 2 testi daha yapmaları gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious