ÖSS için son öneriler

ÖSS için son öneriler.17275
  • Giriş : 14.06.2008 / 17:22:00

ÖSS'ye artık 1 gün kaldı. Geleceğinizi etkileyecek sınavda başarılı olmak için nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor? İstediğiniz puanı alabilmeniz için bu önerilere kulak verin!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

* Panik yapmayın: Bu yıl sınava girecek adaylar, gerek kontenjanların artması, gerek liselerin dört yıla çıkarılmasından dolayı lise son sınıflardan mezun verilmeyecek olması dolayısıyla daha avantajlı. Örgün programların kontenjanlarındaki artış oranı yüzde 25’i aşıyor. Bu durum, aday sayısındaki azalmayla birlikte düşünüldüğünde; bu yıl sınava girenler için ciddi biçimde üniversiteye girme şansını yükseltiyor.

SINAVDA BUNLARA DİKKAT!

* Sıralı çözmek avantaj sağlamaz: Kolay soruları çözerek sınava başlayacaksın. Böylelikle hem zamandan kazanacaksın, hem de moralini yükseltmiş olacaksın. Unutmadan şunu da belirtelim; soruların kolaylık veya zorluk dereceleri belirli bir sırayı takip etmez, yani kolaydan başlayıp zora doğru gitmez. Karışık, gelişigüzel sıralanmıştır. Bunları arayıp bulmak sana kalmış. Zor soruları çözdüğünde sana ekstra puan vermeyecekler, o sorunun değeri neyse o kadar puan alacaksın. Kimse sana, aferin çok zor bir soruyu çözmüşsün, al sana fazladan bir puan demeyecek. Önemli olan; 195 dakikalık sürede, olabildiğince çok doğru soru çıkarmak.

* Alandışı soruları çözmeyin: Birinci bölümdeki sorular bitti ve ikinci bölüme geçtiniz. Yani alan sorularının yer aldığı ikinci bölüme; eğer sayısalcıysanız Matematik-2 ve Fen-2 sorularını yanıtlayın. ’Edebiyat sorularını da çözeyim, bu bana artı puan getirir’ diye düşünmeyin; çünkü sayısalcı olduğunuz için 17 Edebiyat sorusunun hepsine doğru yanıt verseniz, 17 net çıkarsanız bile bunun size getireceği puan değeri sıfır... Yani boşu boşuna kendi alan sorularınız dışındaki sorulan yanıtlamayın.

* Koyu yazılara dikkat: “Olmalıdır?” ya da “olmamalıdır?” gibi cümle sonundaki koyu renkle yazılan kelimelere dikkat edin. Sorunun sizden ne istediğini çok iyi anlayın.

Alıştığınız gibi davranın

Okul ve dershanedeki deneme sınavlarında soruları çözmeye hangi testten başlıyorsunuz? Matematik sorularından başlıyorsanız, gerçek sınavda yine matematik sorularından başlayın. Deneme sınavlarında Türkçe’den başlıyorsanız, o zaman Türkçe sorularını öncelikli olarak tercih edin. Alışkanlığınızı değiştirmeyin; farklı bir uygulama, yeni duruma adaptasyonunuzu zorlaştırabilir.

Cevap olamayacak seçenekleri eleyin

Unutmayın ki, doğru cevap birbirine benzeyen ve doğru olmayan bir grup seçenek arasında gizlenmiştir.
* Önce soru kökünü okuyun.
* Geçen zamanla aşırı ilgilenmeyin.
* Cevaplarınızı kontrol edin.
* Belirli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamazsanız soruyu bırakın.

Sınavdan erken çıkmayın

Yanıt kağıdını vermek için acele etmeyin. Sınav süresi, yani 195 dakika bitene kadar sınıftan çıkmayın; sınavı son saniyesine kadar değerlendirin. “Benim yapabileceğim bu kadar” demeyin. Yapabileceğiniz tüm sorular bittiyse, kalemi kâğıdı bırakın ve 30-45 saniye gözlerinizi kapatarak arkanıza yaslanın. Bu, sizin dikkatinizi toplamanıza yardımcı olur. Kalan süreyi cevaplarınızı kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

Bir dakika şokunu Türkçe ile atlatın

ÖSS maratonunda en kritik anın ilk bir dakika olduğunu söyleyen uzmanlar uyarıyor: Derin nefes alıp arkanıza yaslanın. Sınava Türkçe’den birkaç test çözerek başlayın.

TÜRKİYE’NİN gözü yarın 1 milyon 643 bin adayın ter dökeceği ÖSS sınavında olacak. Üniversite adayları 195 dakika boyunca ÖSS’de yarışacak. Adayların sözel, sayısal ve eşit ağırlıktan hem 1. bölüm hem de 2. bölüm için 6 farklı türde puanları hesaplanacak. Sınav sonunda 113 bin kontenjan artışının yarattığı avantajla bu yıl 700 bini aşkın genç üniversite kapısını aralayacak.

Adaylar sınavın ilk bir dakikası tüm bildiklerini unutma hissi uyandıran ‘1 Dakika Kabus’u yaşıyor.

Öğrencilere ‘Kulaklarınızı tıkayın, kabustan kurtulun’ diye seslenen Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat önce Türkçe’den 3-4 testi çözmelerini önerdi. Sıkıntının temelinde kaygının olduğunu söyleyen Polat ‘Derin nefes alıp, arkanıza yaslanın. Panik yapmayın. İlk 1 dakika sonunda hala okuduğunuzu anlamıyorsanız, Türkçe’den 3-4 soru çözün çok iyi gelecek. Daha sonra istediğiniz testi çözün’ dedi.

SINAV ÖNCESİ ARKANIZA BAKMAYIN

POLAT ‘Sınavın niteliği, iyi bir hazırlık yapılmışsa, çok önem taşımamaktadır. Sınav kolay olacaksa herkes için kolay olacak; zor olacaksa, herkes için zor olacaktır ve sıralama yine değişmeyecektir’ diye konuştu. Adaylardan sınava bir gün kala oturup bir yılın muhasebesini yapmamalarını isteyen Polat şunları söyledi: Sınav anında soğukkanlı, temkinli, dikkatli ve rahat olun. Kazananlar sınav anında rahat olanlardır, unutmayın.

Olumsuz eke dikkat

Sınav öncesinde olumsuz her şeyi unutun!

Soruları çözdükten sonra, optiğe geçirirken kaydırma yapmamaya özen gösterin.

Uzun sorulardan korkmayın. İyi okuyun.

Çözemediğiniz soruyla çok fazla zaman kaybetmeyin.

Olumsuz soru kökleri sınav anında gözünüzden kaçıp, farklı algılamanıza neden olabilir. ‘-melidir, -mamalıdır, değildir’ gibi eklere dikkat edin.

Zihninizin dağılmasını önlemek için bölümler arasında 1-2 dakikalık molalar verin.

Boş soru bırakmaktan korkmayın! 4 yanlış cevabın, 1 doğru cevabı sileceğini unutmayın.

Kahvaltıyı ihmal etmeyin

1 bardak meyve suyu

(Taze sıkılmış tercih edilir)

1 dilim peynir

1 yumurta (Haşlanmış veya yağsız tavda omlet)

1 tam ceviz veya 5-6 badem

4-5 adet zeytin

1 tatlı kaşığı pekmez

1-2 dilim tam buğday ekmeği

1 kivi veya 5-6 çilek veya 1 yemek kaşığı kuru üzüm

Domates, salatalık

ÖSS SINAVINA İLİŞKİN RAKAMLAR

ÖSS, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçeler olmak üzere 151 merkezde ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplam 5 bin 200 binada, 81 bin 138 salonda gerçekleştirilecek. Sınav günü binalarda 239 bin 191 kişi görev alacak.

Sınava 1 milyon 530 bin aday katılacak. Adayların salona giriş işlemlerinin zamanında tamamlanabilmesi için yarın en geç saat 08.45'de sınav yerlerinde hazır bulunmaları gerekiyor.

Adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka sınav giriş ve kimlik belgesi fotoğraflı, resmi onaylı özel bir kimlik belgesi ile bir fotoğraflarını bulundurmaları gerekiyor. Kimlik belgelerinin fotokopisi veya faksı kabul edilmeyecek. Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ve pasaport özel kimlik olarak kabul edilecek. Sınavda, salon görevlileri adayı sınava giriş ve kimlik belgesinden tanımakta zorlanırsa adaydan fotoğraflarını göstermelerini isteyebilecek.

Sınav kimlik belgesi ile özel kimlik belgesini yanında bulundurmayan aday hiçbir şekilde sınava alınmayacak. Ayrıca bu yıl getirilen uygulama ile cep telefonuyla sınav binasına gelen adaylar da kesinlikle sınava alınmayacak.

Bunların dışında adayların yumuşak uçlu iki kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan bir silgiyi de yanlarında götürmeyi unutmamaları gerekiyor. Adaylar kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra sınav salonlarına alınacaklar.

ÖSYM'nin bu yıldan itibaren sınava girecek adayların rahat etmelerini sağlamaya yönelik yaptığı düzenlemeyle kilolu ve uzun boylu adaylar durumlarına uygun sıralarda sınava alınacaklar. Kolçaklı sandalyelerin bulunduğu salonlarda, ilköğretim 1. ve 2. sınıfların kullandığı salonlarda ve üzeri pürüzlü sıralarda bundan sonra sınav yapılmayacak.

-YASAKLAR-

Adayların yanlarında çağrı cihazı, cep telefonu ve benzer haberleşme araçlarıyla, cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, silah ve benzeri teçhizatla, müsvedde kağıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlarla sınava girmeleri yasak.

Başları açık olmayan veya kılık kıyafetleri yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan adaylar sınava alınmayacak.

Salona yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları hatırlatacak ve test sorularını yanıtlamak için kullanılacak cevap kağıtları dağıtılacak. Cevap kağıdındaki gerekli yerler adaylar tarafından doldurulduktan sonra soru kitapçıkları da dağıtılarak sınav başlatılacak.

Soru kitapçıkları dağıtıldıktan sonra adaylar ilk 90 dakika ve son 15 dakika içerisinde sınav salonunu terk edemeyecekler.

-SINAVDAKİ KURALLAR-

Adayların sınav süresince konuşmaları, kopya alıp vermeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerine kalem, silgi gibi şeyler alıp vermeleri yasak. Salonda sigara, pipo gibi şeyler içilmesi, başkalarını rahatsız edecek şekilde bir şeyler yemek ve içmek de yasaklar arasında bulunuyor.

Bu yasaklara uymadığı tespit edilen adayların sınava devam etmelerine izin verilmeyecek ve sınavları iptal edilecek.

-SINAV 195 DAKİKA-

Sınav saat 09.30'da başlayacak ve tek oturumda 195 dakika sürecek. Her bir adaya tek soru kitapçığı ve tek cevap kağıdı verilecek. Soru kitapçıkları kopyanın önlenmesi amacıyla 10 tür basıldı.

Sınavda, 30'ar soruluk toplam 8 test yer alacak. Ön lisans programlarını tercih edecek adayların ilk 4 testi yapmaları yeterli olacak. Lisans programlarını tercih edecek adayların ise bu 4 teste ek olarak, alanları doğrultusundaki 2 testi daha yapmaları gerekiyor.

İlk 4 test Türkçe, Sosyal Bilimler-1 (Sos-1), Matematik-1 (Mat-1) ve Fen Bilimleri-1 (Fen-1) olarak isimlendirildi. Bu testleri yanıtlayan adaylar, sınavın ikinci bölümünde alan dersleriyle ilgili testlere geçecekler.

Alan testleri de edebiyat - sosyal bilimler (Ed-Sos), Sosyal Bilimler-2 (Sos-2), Matematik-2 (Mat-2) ve Fen Bilimleri-2 (Fen-2) olacak.

-TESTLERİN KAPSAMLARI VE YÜZDELERİ-

Sınavın, ortak müfredattan oluşan ilk bölümünde Türkçe testinde Türkçe'yi kullanma gücü ile ilgili sorular, Sos-1'de sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular (Tarih yüzde 43, coğrafya yüzde 34, felsefe yüzde 23 oranında), Mat-1'de matematiksel ilişkilerden yararlanma gücüyle ilgili sorular, Fen-1'de fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular (Fizik yüzde 43, kimya yüzde 30, biyoloji yüzde 27) yer alacak.

Sınavın alan testlerini kapsayan ikinci bölümünde de Ed-Sos alanında Türk dili ve edebiyatı (Edebi metinler dahil - yüzde 57), Türkiye coğrafyası (yüzde 27), psikoloji (yüzde 16) sorulacak.

Sos-2'de tarih (yüzde 43), ülkeler coğrafyası (yüzde 23), sosyoloji (yüzde 17), mantık (yüzde 17) olacak. Mat-2'de matematik yüzde 70, geometri yüzde 30 oranında sorulacak. Fen-2'de ise yüzde 43 fizik, yüzde 30 Kimya ve yüzde 27 biyoloji soruları yer alacak.

Dil alanında da kelime ve dil bilgisi (yüzde 25), çeviri (yüzde 15) ve okuduğunu anlama (yüzde 60) soruları olacak.

-PUANLARIN KULLANILACAĞI YERLER-

Sınav sonuçları, temmuz ayının son haftasında açıklanacak. Sınavın 120 soruluk ilk kısmını yanıtlayan, yani EA-1, Söz-1 ve Say-1 puanı olan adaylar, meslek yüksek okullarını (Sınavsız geçişten sonra boş kalan kontenjanlara yerleşebilmek için), açık öğretim ön lisans programlarını, Açık öğretim lisans programlarını (İngilizce Öğretmenliği hariç) ve özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecekler.

Bu puanlar, ayrıca mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarında ek puanla girilen yüksek öğretim programlarına (Mesleki eğitim fakültesi, teknik eğitim fakültesi, endüstriyel sanatlar eğitim fakültesi, ticaret ve turizm eğitimi fakültesi, ilahiyat fakültesi; eğitim fakültelerinin bilgisayar ve öğretim teknolojileri, okul öncesi, anaokulu, üstün zekalılar, zihin engelliler, görme özürlüler ve işitme engelliler öğretmenlikleri; sağlık yüksek okulu, turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksek okulu, turizm ve otel işletmeciliği yüksek okulu, endüstriyel sanatlar yüksek okulu, sivil havacılık yüksek okulu, uygulamalı yabancı diller yüksek okulu, bankacılık ve sigortacılık yüksek okulu, uygulamalı bilimler yüksek okulu ve bu türdeki okullara yerleşmek amacıyla kullanılacak.

Say-2, Söz-2 ve EA-2 puanları da mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarındaki ek puanla girilen yüksek öğretim programları ile açık öğretim lisans programları dışındaki 4 ve daha fazla yıllık lisans programlarına giriş amacıyla kullanılacak.

Dil puanı da sadece yabancı dil ağırlıklı puanla öğrenci alan tüm lisans ve ön lisans programları için geçerli olacak.

Üniversitelerin yabancı dil bölümlerinde okumak isteyen adaylar, 15 Haziranda yapılacak ÖSS'nin yanı sıra 22 Haziran Pazar günü yabancı dil sınavına katılacaklar. Sınav sonuçlarının, 10-15 Temmuz 2008 tarihleri arasında açıklanması planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious