'ÖSS için strese girmek anlamsız'

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) iki hafta gibi kısa bir zaman kalmasının öğrencilerde strese yol açtığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nasıl bir sistemle ders çalışılacağını bilmenin başarının yarısı olduğunu belirten Ardıç, stresten kurtulmak için anne, baba ve arkadaşlarla daha fazla diyaloğa girilmesini tavsiye etti. Başarılı insanların, başarılı olmalarının sırrının iradeleri olduğunu söyleyen Ardıç, azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağını ifade etti.

Sınavda bilmenin yanında stratejilerin de önemli olduğunu vurgulayan Ardıç, strese hiç lüzum olmadığını, aksine sınavın zevkle beklenilmesi gerektiğini kaydetti.

Ardıç, şöyle konuştu: "Özellikle kız öğrencilerimiz strese çok daha fazla kapılıyorlar. Stres ders çalışma verimini olumsuz etkiler. ÖSS'de hayal kırıklığı yaşatır. Öğrencinin, ders çalışmaya başlamadan önce kendilerine daha verimli olacağına inandıkları bir ders planı oluşturması lazım. Sistemli ve stressiz ders çalışmanın yolu planlı çalışmadan geçer. Plan, çalışılacak derslerin bir zaman ve düzen içerisine sokulmasıdır. Hangi dersi nerede, ne zaman, hangi kaynaktan çalışılacağına karar verilmelidir. Planlı çalışmayı bilmeyenler, derslerin üzerinde oluşturduğu ruhsal baskıyla (stres) derslerin birini bırakıp, diğerine geçerler. Çalışma süreleri, her zaman günün aynı saatlerine planlanmalıdır. Zor dersler en iyi anlaşılan saatlere konmalıdır. Gece erken uyuyup, zihin dinlendirilmelidir. Sabah saatleri beynin en dinç olduğu zamanlardır."

Üniversite sınavını kazanmak için çok değil, düzenli çalışılması gerektiğini vurgulayan Ardıç, ÖSS için strese girilerek gerçekleşen intihar olaylarının yersiz ve manasız olduğunu, aynı sınavın her yıl aynısının yapıldığını hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious