ÖSS öğrencisi ÖSYM'yi mahkemeye verecek

ÖSS öğrencisi ÖSYM'yi mahkemeye verecek.16137
  • Giriş : 13.06.2008 / 18:39:00

Sivas'ta bir ÖSS öğrencisi, kendisini sınav yeri olarak tercihleri arasında bulunmadığı halde Van'dan bir okula gönderen ÖSYM'yi mahkemeye verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu kadar uzağa gidemeyeceğini belirten Sözel Bölümü öğrencisi Aynur Küçük, sınav yeri müracaatında birinci olarak Kayseri'yi, ikinci olarak da Sivas'ı tercih ettiğini söyledi.

Pazar günü binlerce kişinin geleceğinini şekillendirecek ÖSS yapılacak. Sınav öncesi ÖSYM, öğrencilere sınava girecekleri yeri gösteren belgeleri ulaştırdı. Ancak, bazı adayların sınav yeri olarak tercih etmedikleri iller çıkması adaylarda şok etkisi yaptı. Bu öğrencilerden biri de Sivas'ın Gürün ilçesinde ikamet eden Aynur Küçük. Bu yıl ikinci defa ÖSS'ye girecek olan Küçük'e müracaat formunda tercih ettiği Kayseri ve Sivas illeri yerine Van'ın Erciş ilçesinde bir okulda sınava gireceği bildirildi.

Sözel öğrencisi Küçük'ün itirazları ise sonuç vermedi. Belgesini alır almaz tercihini yaptığı okul idaresi ile görüşen Küçük, tercihlerinde hata yapmadığını anlayınca ÖSYM merkezini aradı. ÖSYM görevlileri, "Siz hata yapmış olabilirsiniz" diyerek itirazı reddetti. Görevliler, hatanın düzeltilmesi içinse mahkeme kararı gerektiğini öğrenciye bildirdi.

Babasının kalp hastası olduğunu ve durumunun Van'a gitmeye müsait olmadığını belirten ÖSYM mağduru Aynur Küçük, sınava giremeyeceğini söyledi. ÖSS'ye çok iyi hazırlandığını ve Tarih öğretmenliği bölümünü istediğini dile getiren Küçük, hakkını aramak için mahkemeye gideceğini ifade etti. Küçük, "Sınav yeri olarak yaptığım tercihleri, müracat ettiğim okuldan çıkarttım. Kesinlikle hata benden kaynaklanmıyor. Hakkımı aramak için ÖSYM hakkında 10 bin YTL'lik tazminat davası açacağım." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious